Zerwanie więzadła w kolanie to bolesna kontuzja, która najczęściej wymaga zastosowania leczenia operacyjnego oraz odpowiedniej rehabilitacji. Prawidłowo prowadzona terapia jest warunkiem powrotu do sprawności, dlatego powinna przebiegać we współpracy ze specjalistą oraz przy użyciu właściwie dobranego zaopatrzenia medycznego.
Jaką rolę pełnią więzadła w kolanie?
Ze względu na znaczne obciążenie staw kolanowy ulega częstym urazom. W największej liczbie przypadków kontuzje obejmują więzadła, które łączą elementy budujące staw, a dodatkowo pełnią funkcję stabilizacyjną, ograniczając kierunek i zakres jego ruchów. Do najważniejszych więzadeł kolanowych należą:
- ACL – więzadło krzyżowe przednie – zapobiega nadmiernym ruchom kości piszczelowej ku przodowi;
- PCL – więzadło krzyżowe tylne – zapobiega nadmiernym ruchom kości piszczelowej ku tyłowi;
- MCL – więzadło poboczne piszczelowe – blokuje nadmierną rotację do wewnątrz;
- LCL – więzadło poboczne strzałkowe – usztywnia kolano w pozycji wyprostowanej i stabilizuje podudzie;
- więzadło rzepki – odpowiada za prostowanie stawu kolanowego i prawidłowy rozkład sił idących z mięśnia czworogłowego uda.
Do uszkodzenia więzadła może dojść na skutek upadku, nieprawidłowego ułożenia kończyny, np. podczas aktywności fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy silnego uderzenia. Wyróżniamy 3 stopnie uszkodzenia więzadła w kolanie: naciągnięcie więzadła, naderwanie więzadła oraz – najgroźniejsze – zerwanie więzadła kolanowego. Zerwane więzadło lub inna kontuzja? Sprawdź najwyższej jakości sprzęt rehabilitacyjny na https://www.brandvital.eu/
Jakie są objawy zerwania więzadła kolana i co robić?
O zerwanym więzadle mówimy, wówczas gdy dojdzie do całkowitego przerwania jego struktury. Najczęściej dochodzi do zerwania ACL (jest to kontuzja typowa np. dla piłkarzy lub koszykarzy) oraz MCL (może być skutkiem m.in. uderzenia w zewnętrzną część kolana). Najbardziej charakterystyczne objawy zerwania więzadła to:
- ostry ból kolana nasilający się przy próbie obciążenia i ruchu;
- brak stabilności kolana, wrażenie jego uciekania;
- uczucie blokady w kolanie, trudności z wykonywaniem ruchów;
- opuchlizna stawu kolanowego;
- widoczny krwiak podskórny.
W momencie, w którym dochodzi do przerwania ciągłości więzadła, może być słyszalny charakterystyczny trzask lub odgłos przypominający chrupot. Zerwanie więzadła aktywuje proces zapalny, dlatego należy podjąć jak najszybsze działania, by ograniczyć jego skutki. Jeszcze zanim skorzystamy z pomocy lekarskiej, należy odciążyć nogę, najlepiej w pozycji lezącej i przyłożyć do newralgicznego miejsca chłodny okład, który złagodzi ból i zmniejszy obrzęk. Wysięk pozwoli ograniczyć owinięcie kolana bandażem uciskowym. Aby poprawić krążenie, kończynę należy ułożyć w taki sposób, by znajdowała się ponad poziomem klatki piersiowej.
Zerwane więzadło – leczenie i rehabilitacja
Zerwane więzadło wymaga, niestety, interwencji chirurgicznej i rekonstrukcji bądź zszycia uszkodzonych struktur. Jeżeli lekarz zadecyduje o rekonstrukcji, zerwane więzadło zastępuje się nowym, pobranym od samego pacjenta, np. ze ścięgna zginacza, choć zdarza się, że wykorzystuje się materiały syntetyczne. Przed zabiegiem konieczne jest stosowne przygotowanie kończyny. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń wzmacniających i uelastyczniających mięśnie. W tym celu sprawdza się np. stretching. Po operacji zerwanego więzadła w kolenie rehabilitacja ma na celu w pierwszej kolejności uruchomienie kończyny. Chory uczy się zginać nogę w stawie kolanowym i biodrowym, a stopniowo także chodzić o kulach. Zastosowanie znajdują m.in. ćwiczenia bierne przy użyciu szyny CPM. Wraz z poprawą funkcji kolana i zwiększeniem zakresu wyprostu, stopniowo wprowadzane są kolejne ćwiczenia, takie jak wchodzenie i schodzenie po schodach, rozciąganie mięśni łydek i ud czy jazdę na ergometrze rowerowym. Usprawnianie powinno przebiegać pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który zleci odpowiednie aktywności. Rehabilitacja może odbywać się w domu, ważne jest jednak, by stosować się do zaleceń specjalisty i używać sprawdzonego, atestowanego sprzętu.