Najbardziej przydatne akcesoria do soczewek kontaktowych

Noszenie soczewek kontaktowych to ogromna wygoda i świetna alternatywa dla okularów. Pomagają one korygować wadę wzroku i przywracają ostrość widzenie, jednak warto wiedzieć, jak prawidłowo o nie dbać. Jakich akcesoriów warto używać, aby soczewki służyły przez wiele dni i były dla właściciela w pełni bezpieczne?

Higiena soczewek kontaktowych

Jednorazowe soczewki do oczu po prostu wyrzuca się po ich zdjęciu. W przypadku soczewek, które nosi się przez 30 dni, należy zadbać o to, aby były one przechowywane w sterylnych warunkach.

W obu przypadkach należy jednak zadbać o to, aby dłonie były bezwzględnie czyste podczas zakładania czy zdejmowania soczewek. Należy dokładnie myć je, najlepiej mydłem antybakteryjnym i wycierać papierowym ręczniczkiem albo pozostawić do samoistnego wyschnięcia.

Na acuvue.pl znajduje się mnóstwo poradników na temat tego, jak dbać o higienę soczewek na każdym etapie korzystania z nich.

Pojemniki i płyn do dezynfekcji

Soczewki wielorazowe należy trzymać w specjalnym pojemniczku oraz w płynie, który dezynfekuje. Należy je także płukać po każdym użyciu, a przed włożeniem do pojemniczka. Nie można jednak do tego używać wody z kranu, ponieważ może ona zawierać zanieczyszczenia i uszkodzić nie tylko samą soczewkę, ale także oko. Do płukania należy wykorzystać ten sam płyn, w którym soczewki są przechowywane.

Pojemniki na soczewki do oczu mają zwykle pojemność 5 ml. Dzięki temu zużywasz mało płynu, a duża butelka wystarczy ci na wiele miesięcy codziennego użytkowania.

Soczewki w podróży i poza domem

Soczewki zazwyczaj zakłada się rano i zdejmuje wieczorem. Czasem jednak zdarzy się jakiś wypadek, soczewka się przesunie, odegnie, albo zdarzy się inna nieprzewidziana sytuacja. Dlatego warto mieć pod ręką lusterko oraz płyn do mycia rąk (lub przynajmniej dezynfekcji), aby szybko umieścić soczewkę na swoim miejscu.

Warto zabezpieczyć się odpowiednio także przed podróżą. Pomoce będą nie tylko pojemniczki na soczewki, które można bezpiecznie wrzucić do kosmetyczki bez obaw, że coś się rozleje. Przyda się także specjalny zestaw, zawierający lusterko i pęsetę. Dzięki temu w każdych warunkach można bezpiecznie wyjąć soczewki z opakowania i założyć je bez dostępu do większego lustra.

Podczas podróży przydają się także pełne zestawy, w których znajdują się:

  • mała pojemność płynu do soczewek (100 ml),
  • lusterko z pęsetą,
  • pojemnik na soczewki.

Wszystko to zamknięte jest w wygodnej kosmetyczce. Odpowiednia pojemność produktów nadaje się do samolotu i pozwala na bezpieczne noszenie soczewek także w podróży.

Dodatkowe akcesoria

Soczewki do oczu są wygodne, ale wielu pacjentów boi się ich używać. Wynika to z tego, że nie czują się pewnie podczas ich zakładania lub ściągania. Wówczas pomocna może okazać się specjalna pompka do wyciągania soczewek.

To bezpieczne dla oka narzędzie, które pozwala sprawnie zaaplikować soczewkę, a także usunąć ją bez konieczności dotykania oczu palcami. Należy regularnie dbać o higienę takiej pompki, płucząc ją po każdym użyciu w przegotowanej wodzie oraz płynie do soczewek.