Objawy wskazujące na konieczność leczenia kanałowego

Happy dentist and patient commenting treatments in a tablet application in a consultation with medical equipment in the background

Jednym z zabiegów stomatologicznych, który wzbudza największe obawy wśród pacjentów, jest między innymi endodoncja, potocznie określana mianem leczenia kanałowego. Jesteś ciekaw, jakie są wskazania do przeprowadzenia endodoncji? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Leczenie kanałowe – co to takiego?

Leczenie kanałowe to jedyny sposób na uchronienie zęba przed jego ekstrakcją, czyli trwałym usunięciem. Metoda ta skupia się na leczeniu nieodwracalnych stanów zapalnych miazgi. Choć jeszcze do niedawna leczenie kanałowe wymagało od pacjenta kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym, to dzisiaj ten wieloetapowy zabieg przeprowadza się na jednej, a niekiedy dwóch wizytach. Celem zabiegu endodoncji jest usunięcie wszystkich tkanek zmienionych chorobowo, które następnie zastępuje się specjalnym materiałem, pełniącym funkcję wypełnienia. Leczenie kanałowe przeprowadza się pod stałą kontrolą radiologiczną, co z kolei znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań. Zastanawiasz się, jak przebiega zabieg endodoncji? Pierwszym krokiem jest wykonanie zdjęcia RTG chorego zęba, następnie dentysta oczyszcza ząb z próchnicy, po czym otwiera jego komorę, celem usunięcia znajdującej się wewnątrz miazgi. Kolejny etap to dokładne oczyszczenie wszystkich kanałów zębowych. Po ich zdezynfekowaniu oraz wysuszeniu wypełniane są one odpowiednim materiałem, który je uszczelni, uniemożliwiając, tym samym bateriom przedostanie się do środka zęba. Na koniec ponownie wykonuje się zdjęcie RTG, którego wynik potwierdzi prawidłowe przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Jakie symptomy mogą wskazywać na konieczność przeprowadzenia endodoncji?

Stan zapalny miazgi najczęściej objawia się bólem zęba, który nasila się podczas jedzenia, a dodatkowo także nadwrażliwością na zimno bądź ciepło, obrzękiem dziąseł, a niekiedy również i zmianą koloru zęba. W przypadku stwierdzenia chociażby jednego z wyżej wymienionych objawów należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

Czy istnieje alternatywa dla leczenia kanałowego?

To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów skierowanych na zabieg endodoncji. A jak brzmi odpowiedź? Niestety, w tym konkretnym przypadku należy mieć świadomość tego, że nie istnieje żadna alternatywa dla leczenia kanałowego. Osobom, które nie zdecydują się na przeprowadzenie endodoncji, pozostaje jedynie ekstrakcja zęba oraz późniejsze leczenie implantologiczne. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest najlepszą formą leczenia kanałowego. Materiał powstał przy współpracy z firmą Medykus.

Opublikowano