Woskowina w uszach to nic dziwnego. Jest to naturalna forma ochrony ucha przed drobnoustrojami. Dodatkowo zapewnia właściwe nawilżenie przewodu słuchowego, oczyszcza z brudu oraz utrzymuje niskie pH skóry, chroni przed mikrourazami oraz usuwa nadmiar wody. Jak widać woskowina pełni wiele ważnych funkcji. W związku z tym nie powinno się jej całkowicie usuwać. Tym bardziej że wówczas następuje jej nadmierna produkcja. To może skutkować powstaniem tzw. korka woskowinowego, który zatyka przewód. W takim przypadku należy udać się do otolaryngologa, który pozbędzie się problemu. Co więcej – niewłaściwe usunięcie może skutkować powstaniem mikrourazów, a to pierwszy krok do bolesnej infekcji.
Prowadząc higienę uszu, możemy korzystać z patyczków. Należy jednak pamiętać, aby używać ich wyłącznie do oczyszczania małżowiny. Mimo powszechnego przekonania, nie są one przeznaczone do czyszczenia przewodu słuchowego, ponieważ mogą prowadzić do przykrych następstw. Można nimi podrażnić skórę lub zwyczajnie zatkać przewód, dociskając woskowinę. Najgorszym, co może się przytrafić, to uszkodzenie błony bębenkowej – wówczas niezbędne będzie odpowiednie leczenie. Nie zaleca się również popularnego w ostatnim czasie świecowania – niewłaściwie przeprowadzone może doprowadzić do poważnych komplikacji, które najczęściej kończą się operacją.
Higiena uszu powinna być prowadzona przy użyciu specjalistycznych kropli lub sprayów. Wysokiej jakości preparaty są przebadane kliniczne, a w ich skład wchodzą produkty pochodzenia naturalnego, dzięki czemu są bezpieczne. Ich głównym zadaniem jest czyszczenie ucha, pozbycie się nadmiaru woskowiny oraz nawilżenie przewodu słuchowego. Dzięki temu organizm nie musi produkować nadmiaru woskowiny, tym samym zmniejsza się ryzyko powstania korka. Należy pamiętać, aby regularnie stosować preparaty do higieny uszu. Spraye powinno się aplikować trzy razy dziennie, po 1-2 dawki. W ten sposób uszy pozostaną czyste i nawilżone. Co więcej, dzięki regularnemu korzystaniu, niweluje się ryzyko powstania infekcji. Są także środki, które można stosować doraźne w przypadku wystąpienia bólu uszu – zmniejszają go i hamują rozwój choroby.
czytelniazdrowia.pl • All rights reserved • 2020 - 2024