Co powinieneś wiedzieć o terapii ciepłem?
18 lipca 2021

Co powinieneś wiedzieć o terapii ciepłem?

przez Monika Torak
  • 0 komentarzy
Przyjemne ciepło działa kojąco na organizm, pozwala się zrelaksować i rozluźnić ciało. Panie doskonale wiedzą, jak zbawiennie działa ciepły termofor przyłożony do podbrzusza podczas bolesnej menstruacji. Od wieków stosuje się leczenie ciepłem, co wiąże się z wieloma korzyściami. Ta forma terapeutyczna towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Warto wobec tego wiedzieć, w jakich przypadkach ciepłolecznictwo przynosi najlepsze efekty.

Terapia ciepłem – jakich efektów można się spodziewać?

  Przegrzanie organizmu jest równie niebezpieczne co jego wychłodzenie, ale za pomocą ciepła można uzyskać świetne efekty terapeutyczne. Od lat stosuje się leczenie ciepłem, co nosi nazwę ciepłolecznictwa. Można działać nim jedynie miejscowo lub na cały ustrój, w zależności od tego jakie chce się uzyskać efekty. Ciepło ma duży wpływ na zachowanie naczyń krwionośnych, które zaczynają się rozszerzać. Co ciekawe, wiąże się to z jednoczesnym zwężeniem naczyń narządów wewnętrznych jamy brzusznej i klatki piersiowej. W miejscach, gdzie dochodzi do podwyższenia temperatury tkanek, następuje zwiększenie przepływu krwi. Za pomocą ciepła można wobec tego wpływać na układ krążenia. Z kolei ogrzewanie nerek skutkuje ich przekrwieniem i wzmożoną pracą. Wraz ze wzrostem ciepła można odnotować zwiększoną częstotliwość oddechów. Ciepło okazuje się nieocenioną pomocą w przypadku napiętych mięśni, gdyż skutecznie je rozluźnia.  

W jakich przypadkach stosowana jest termoterapia w medycynie?

  W ciepłolecznictwie używa się wiele metod i technik mających za zadanie rozgrzać dany obszar ciała czy narząd wewnętrzny. W przypadku ciepła miejscowego sięga się między innymi po termofor, poduszkę elektryczną, preparaty do smarowania o działaniu rozgrzewającym, okłady borowinowe i parafinowe. Wzrost temperatury ciała można uzyskać za pomocą sauny, kąpieli słonecznej, termalnej czy w gorącej wodzie. Można wtedy oddziaływać na ciało ogólnoustrojowo.   Terapia ciepłem idealnie sprawdza się w przypadku chorób układu ruchu, przy bólu i napięciu mięśni, przykurczach mięśniowo-stawowych, stłuczeniach urazach tkanek miękkich. Ciepłolecznictwo wykorzystywane jest w przypadku schorzeń układu nerwowego, a dokładnie przy nerwobólach, zapaleniach nerwów obwodowych, rwie kulszowej, porażeniu nerwu twarzowego. Ciepło okazuje się nieocenione przy problemach z zatokami, nieżycie gardła/krtani/oskrzeli, zapaleniu ucha. Pomoże również przy chorobach układu krążenia typu choroba Raynauda i zaburzeniach przemiany materii – otyłość, dna moczanowa. Ciepłolecznictwem można uporać się z problemem zapalenia pęcherza moczowego oraz przy różnych chorobach układu pokarmowego: nieżyt żołądka, zapalenie/skurcze jelit, zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Lista produktów, które są niezwykle przydatne podczas terapii ciepłem znajduje się na stronie Dlapacjenta.pl

Następny Post

Nagły przyrost lub spadek masy ciała – odwiedź endokrynologa

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.