Sklep rowerowy online vs tradycyjny – co wybrać?
28 maja 2023

Sklep rowerowy online vs tradycyjny – co wybrać?

przez Monika Torak
  • 0 komentarzy

Gdzie kupić rower? Z jednej strony dobrze byłoby go obejrzeć, wsiąść na niego czy choćby przymierzyć się do wielkości ramy, kierownicy i siodełka. Z drugiej zakupy przez internet są nie tylko znacznie wygodniejsze, ale także dają o wiele więcej możliwości. Sklep z rowerami online kontra ten stacjonarny – sprawdź zalety i wady, korzyści i niedogodności obydwu tych form zakupu sprzętu i zdecyduj.

Sklep rowerowy internetowy – co jest na plus?

Po pierwsze, internetowy sklep rowerowy paradoksalnie daje większe bezpieczeństwo zakupu. Rower, tak jak każdy inny produkt kupiony na odległość, możesz zwrócić – i sprzedawca musi to respektować – bez podania przyczyny i w terminie do 14 dni od doręczenia. Każda transakcja internetowa zostawia także ślad, zostaje skutecznie udokumentowana i sprzedawca może odmówić prawa zwrotu tylko w nielicznych sytuacjach (np. gdy rower został uszkodzony przez kupującego). Nowy rower kupiony przez internet jest naturalnie objęty gwarancją i rękojmią, a więc gdy coś jest nie tak, coś ulega usterce, po prostu go reklamujesz.

Po drugie, zakup roweru przez internet jest również mniejszym wyzwaniem logistycznym. Nie martwisz się o transport jednośladu, bo kurier przywiezie go pod drzwi. Sprzedawcy dostarczają dzisiaj rowery w całości w odpowiednio dużym kartonie, zmontowane i w pełni przygotowane do jazdy, lub w nieco mniejszym kartonie tak, że pozostaje zamontować przednie koło, dokręcić pedały i obrócić kierownicę. Czynności te wykonasz samodzielnie, korzystając z załączonej instrukcji montażu.

Po trzecie, sklep rowerowy online z reguły ma znacznie większą ofertę, którą spokojnie przestudiujesz – porównasz różne modele rowerów, zastosowane rozwiązania i ich ceny. Masz dostęp do pełnej specyfikacji technicznej, opisu parametrów i funkcji, pomocnych porad, a w razie potrzeby wsparcia telefonicznego czy mailowego. A w przypadku zakupu roweru pośpiech jest zdecydowanie złym doradcą.

Kiedy wybrać sklep rowerowy online?

Jeśli masz już wybrany model roweru, kup go online – będzie wygodniej i prościej, czasami też taniej. W sklepie stacjonarnym nie zawsze upolujesz upatrzony sprzęt, a nawet jeśli jest dostępny w ofercie, to może nie być go na miejscu. Zamiast odwiedzać wiele sklepów w okolicy, składać zamówienie, czekać na rower, po raz drugi jechać do sprzedawcy, aby go odebrać, i głowić się nad logistyką transportu, poświęcasz kilkanaście minut i do kilku dni kurier zjawia się u Ciebie z rowerem.

Zakup roweru w sklepie internetowym to dobry wybór także wtedy, gdy choć mniej więcej wiesz, czego oczekujesz. Możesz sprawnie przefiltrować produkty, zawęzić poszukiwania do kilku modeli, porównać je, poczytać opinie i dopiero podjąć decyzję. I to wszystko z poziomu wygodnej kanapy i wtedy, kiedy masz na to czas. Nie czujesz też na sobie presji w postaci ograniczonego czasu i zachęty  sprzedawcy do finalizacji transakcji. Jeśli potrzebujesz pomocy, po prostu dzwonisz lub piszesz na chacie. 

A dlaczego stacjonarny sklep z rowerami?

Naturalnie pomimo licznych zalet internetowy sklep rowerowy ma zasadniczą wadę – sprzętu nie obejrzysz na żywo. Nie wsiądziesz na rower, nie możesz się do niego przymierzyć czy sprawdzić jakości materiałów. Istnieje więc już duże prawdopodobieństwo, że kupisz nieodpowiedni model, że faktycznie trzeba będzie go zwrócić, czyli stracić trochę czasu i energii. W dobrym sklepie stacjonarnym nie tylko na rower wsiądziesz, ale także go przetestujesz, wykonując przejażdżkę przed sklepem. Niektóre sklepy dysponują rowerami testowymi,  umożliwiając krótką  jazdę testową nawet w terenie.

Stacjonarne sklepy rowerowe zazwyczaj świadczą również usługi serwisowe, m.in. przeglądy gwarancyjne i pogwarancyjne, naprawy czy wymianę zużytych komponentów. Nie zostajesz więc ze swoim rowerem sam/-a, zyskujesz kompleksowe wsparcie techniczne. Sprzedawca pomoże dostosować wybrany rower do Twoich preferencji, doposażyć go, a mechanik serwisowy wyreguluje, tak abyś  od razu po zakupie mógł ruszać w pierwszą podróż.

Kiedy warto kupić rower w sklepie stacjonarnym?

  • Gdy kupujesz specjalistyczny rower bądź masz określone potrzeby. Nawet najdokładniejszy opis czy szczegółowa specyfikacja nie zawsze oddadzą funkcjonalność i parametry roweru. Jeśli kupujesz sprzęt do jazdy w trudnym terenie, jazdy wyczynowej, wyścigowej czy o określonej dynamice, z pewnością lepiej odwiedzić stacjonarne centrum rowerowe i sprawdzić kilka modeli.
  • Gdy nie wiesz, czego potrzebujesz, jaki rower się u Ciebie sprawdzi. Nie znasz się na rowerach i specyfikacja niewiele Ci mówi? To będzie pierwszy Twój sprzęt i nawet nie wiesz, od czego zacząć? Wybierz się do sklepu i poproś o pomoc sprzedawcę. Obsługa sklepu przeprowadzi z Tobą krótki wywiad, na podstawie którego zaproponuje produkty, które od razu wypróbujesz.
  • Jeśli oczekujesz kompleksowej opieki nad swoim nowym rowerem. Każdy rower – nawet lekko eksploatowany – wymaga stałej opieki technicznej. Raz na jakiś czas trzeba poddać go przeglądowi technicznemu sprawdzić i wyeliminować luzy, dokręcić elementy, nasmarować łożyska czy wymienić łańcuch. Skorzystaj z oferty centrum rowerowego – sklepu i serwisu w jednym – a tym wszystkim zajmą się za Ciebie specjaliści. 
  • Lub gdy po prostu nie lubisz kupować kota w worku. Zakup roweru w sklepie internetowym zawsze daje nutę niepewności (chyba że doskonale znasz dany model). Jeśli należysz do ludzi przezornych, którzy lubią najpierw sprzęt sprawdzić i wiedzieć, na czym stoją, również polecamy zakupy stacjonarne.

Sklep z rowerami online czy stacjonarny? Wszystko zależy od priorytetów i oczekiwań. W tym starciu możemy orzec wyłącznie remis. Od formy zakupów często jest również ważniejsza po prostu oferta sprzedawcy, a więc naprawdę dobre rowery, cieszące się pozytywnymi opiniami, od sprawdzonych producentów.

Poprzedni Post

Jak często poddawać się zabiegom piaskowania zębów?

Następny Post

Czy można pić wodę z kranu (kranówkę)?

Sprawdź również