W obecnych czasach usuwanie tatuażu stało się zabiegiem niemalże na równi popularnym co wykonanie trwałego rysunku pod skórą – decyzji nie zawsze do końca przemyślanej.
Jak skutecznie usunąć tatuaż?
W internecie odnaleźć można mnóstwo rad na temat domowych sposobów pozbycia się niechcianej pamiątki, niekiedy tak drastycznych jak przecieranie tatuażu papierem ściernym czy stosowanie mieszaniny sody oczyszczonej z kwaskiem cytrynowym. Jednak nie brakuje również i profesjonalnych metod. Wiele gabinetów kosmetycznych ma w swojej ofercie m.in. peelingi czy zabieg mikrodermabrazji. Nie są to jednak skuteczne metody mające na celu całkowite pozbycie się tatuażu, pozwalają jedynie na uzyskanie efektu rozjaśnienia. Podobnie rzecz się ma w przypadku tatuaży kolorowych, które są niestety o wiele trudniejsze do usunięcia (zwłaszcza takie, które zostały wykonane pigmentami jasnymi). Jeżeli zależy nam na skutecznym pozbyciu się tatuażu, do dyspozycji pozostaje nam kilka opcji – zabiegi chirurgiczne (te pozostawiają blizny), oraz laserowe usunięcie tatuażu. Jest to metoda nieinwazyjna, która nie wymaga długiej rekonwalescencji oraz nie pozostawia po sobie trwałych uszkodzeń skóry. Podczas zabiegu wykorzystywane są różne lasery, najczęściej jednak mamy do czynienia z laserem Q-switch lub PicoPlus.
Jak wygląda laserowe usuwanie tatuażu?
Laserowe usuwanie tatuażu polega na zniszczeniu barwnika znajdującego się pod skórą za pomocą wiązki światła. Podczas zabiegu laser rozbija pigment na na drobne fragmenty, które są następnie wchłaniane przez komórki organizmu. Wiązka lasera koncentruje się na zabarwionych miejscach. Im tatuaż jest ciemniejszy ( a tym samym kontrast występujący pomiędzy miejscem zabarwionym a skórą intensywniejszy), tym łatwiejszy i skuteczniejszy jest zabieg. W gabinetach medycyny estetycznej najczęściej wykorzystuje się technologię Q-switch, czyli laser nanosekundowy lub laser PicaPlus, który bazuje na pikasekundach (niezwykle krótkich impulsach światła, które umożliwiają rozbicie pigmentu na jeszcze mniejsze cząsteczki). Oznacza to, że do trwałego usunięcia tatuażu będzie w tym przypadku potrzebne o wiele mniej sesji, niż przy zastosowaniu metody Q-switch. Równocześnie zmniejsza się też prawdopodobieństwo wystąpienia poparzeń, jak i również ewentualna bolesność przeprowadzanych zabiegów. Laserowe usuniecie tatuażu podczas jednej sesji jest praktycznie niemożliwe. Ilość zabiegów potrzebnych do całkowitej likwidacji pigmentu zależy od wielu czynników – przede wszystkim od wielkości tatuażu oraz od jego koloru (lub liczby kolorów). Nie bez znaczenia pozostaje również głębokość wykonanego tatuażu, gęstość oraz typ wykorzystanego barwnika, kolor skóry, a także indywidualna reakcja organizmu na na działanie lasera. Z każdą sesją tatuaż stanie się jednak nieco bledszy i odrobinę mniej widoczny, a odpowiednio dobrane parametry pozwolą na jego całkowite usunięcie. Odczucie bólu podczas przeprowadzania zabiegu jest raczej niewielkie, zatem zwykle nie zachodzi potrzeba zastosowania znieczulenia. Po zabiegu często pojawiają się nieznaczne uszkodzenia naskórka, zazwyczaj są one jednak bardzo powierzchowne i bardzo szybko się goją. Okres rekonwalescencji nie jest dłuższy niż trzy dni, jednak jeszcze przez miesiąc po przeprowadzeniu sesji zaleca się ochronę skóry przed promieniami słonecznymi oraz stosowanie dodatkowej zewnętrznej osłony. Po laserowym usunięciu tatuażu bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, dzięki której zminimalizujemy ryzyko niepożądanych powikłań. Nie należy moczyć miejsca, w którym wcześniej znajdował się tatuaż. Warto również zadbać o delikatniejsze środki myjące. Do codziennej pielęgnacji włączyć należy specjalny krem, który przyspiesza regenerację skóry po wykonaniu zabiegu. Należy również unikać opalania, nakładania bronzera, samoopalacza i innych barwiących kosmetyków.
Laserowe usunięcie tatuażu – przeciwwskazania
Chociaż wykorzystanie laseroterapii to jeden z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie niechcianego tatuażu, niestety nie każdy może skorzystać z tej metody. Przeciwwskazaniem do zastosowania lasera są m.in. skłonność do powstawania bliznowców, choroby tkanki łącznej, infekcje skórne w miejscu tatuażu, czy też przyjmowanie leków fotouczulających. Aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań, zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.