Leczenie kanałowe zęba wykonywane z użyciem mikroskopu

Leczenie kanałowe to jedna z najbardziej skomplikowanych procedur w terapii stomatologicznej. To swoista ostatnia deska ratunku pozwalająca na zachowanie zęba, który w innym przypadku musiałby zostać usunięty. Przez wzgląd na swoją złożoność i wymaganą precyzję działania, leczenie kanałowe obarczone jest sporym ryzykiem wystąpienia powikłań. Dlatego właśnie coraz popularniejsze staje się leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu operacyjnego znacznie zwiększającego szanse powodzenia zabiegu.

Kiedy konieczne jest i na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe wdrażane jest, gdy mamy do czynienia z rozległymi zmianami próchnicowymi i zaawansowanym stanem zapalnym miazgi. Do sytuacji takiej dochodzi najczęściej na skutek zaniechania regularnych wizyt u stomatologa. Pacjent odczuwa dotkliwy pulsujący ból, z którym trudno sobie poradzić nawet zażywając środki przeciwbólowe. Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi zębowej z komory oraz kanałów korzeniowych zęba. Następnie przestrzenie te są wypełniane materiałem biokompatybilnym, a więc nietoksycznym i nie powodującym alergii. Właściwe wyleczenie korzenia zęba daje możliwość odbudowy nawet bardzo zniszczonej korony zęba. Robi się to najczęściej używając materiałów ceramicznych lub kompozytowych. W przypadku gdy korona zęba jest zupełnie zniszczona istnieje także możliwość użycia specjalnych sztyftów, a następnie zastosowania na przykład protetycznej korony zębowej. W wielu przypadkach lekarz stomatolog wykonuje dwukrotnie obrazowanie RTG. Przed leczeniem, aby określić liczbę i rozmieszczenie kanałów oraz po zakończonym leczeniu dla sprawdzenia jakości wykonanego zabiegu.  

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu operacyjnego w gabinecie Stomatologia Nad Sudołem w Krakowie

Jak już wspominaliśmy, leczenie kanałowe wymaga szczególnej precyzji i dużego doświadczenia lekarza stomatologa. Poza tym, czasem zdarzają się nieregularności anatomiczne kanałów zębowych lub częściowe ich zwapnienia. Szczególnie w tych przypadkach z pomocą stomatologowi przychodzi mikroskop operacyjny, dający nawet 40 krotne powiększenie obrazu leczonego zęba. Użycie tego nowoczesnego narzędzia znacznie zwiększa szanse powodzenia leczenia, które jak wiemy, obarczone jest sporym ryzykiem wystąpienia powikłań. Powiększony obraz zapewnia trafną diagnozę oraz przede wszystkim maksymalną precyzję wykonania leczenia. Obserwacja powiększonego obrazu zęba pozwala na usunięcie jak najmniejszej ilości faktycznie zmienionej chorobowo tkanki. Z kolei wykonywanie wypełnienia z możliwością ciągłego monitorowania tego procesu, daje pewność, że zabieg wykonany został jak najdokładniej. Precyzja wykonanego wypełnienia zapewnia szczelność, czyli ochronę przed bakteriami. To właśnie ona decyduje o powodzeniu przeprowadzonego zabiegu leczenia kanałowego oraz długotrwałości efektu leczenia.

Opublikowano