Seksualność mężczyzny to dynamiczne, umiejscowione na osi czasu przeniknie się dwóch stref — tej związanej z fizycznością, jak i tej, za którą odpowiada psychika. Sprawia to, że gdy pojawia się problem z seksem, w skrajnych przypadkach możemy mieć do czynienia z wielowymiarową, skomplikowaną materią o podłożu psychosomatycznym.
Na szczęście współczesna medycyna, wspierana nowoczesną farmakologią oraz psychoterapią mogą przywrócić sprawność w tej jakże ważnej dziedzinie ludzkiego życia. Od czego jednak zacząć? Po pierwsze trzeba się zdobyć na odwagę, co nie zawsze przychodzi bez problemu, i udać się z tym do lekarza pierwszego kontaktu, który następnie, po przeprowadzeniu wywiadu, skieruje do właściwego specjalisty, jak również może zlecić pierwsze badania.
Jak z każdym schorzeniem, czy też dysfunkcją, aby lekarz mógł zaordynować odpowiednie procedury postępowania, potrzebne jest postawienie właściwej diagnozy przez specjalistę, a niekiedy przez szersze grono specjalistów. Może to zająć trochę czasu, ale na pewno nie należy się tym denerwować.
Przyczyn związanych z takim stanem jest naprawdę wiele. Może to być pojedynczy powód, jak i cały kompleks powiązanych uwarunkowań. Oto kilka z nich:
Brak ochoty na współżycie nie musi być jednak stanem permanentnym. Można mu skutecznie zaradzić. Jeżeli utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni bądź powraca w miarę regularnie, konieczna będzie konsultacja specjalisty. W zależności od jego genezy, charakteru i przebiegu, zalecone mogą być:
Przypisy:
Beisert M. (red.). Seksualność w cyklu życia człowieka. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2006.
Lew-Starwicz Z. (red.). Psychoseksuologia. Metody diagnostyczne i terapeutyczne. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk, 2022.
czytelniazdrowia.pl • All rights reserved • 2020 - 2024