Gdy mężczyzna nie ma ochoty na seks – od diagnozy

Seksualność mężczyzny to dynamiczne, umiejscowione na osi czasu przeniknie się dwóch stref — tej związanej z fizycznością, jak i tej, za którą odpowiada psychika. Sprawia to, że gdy pojawia się problem z seksem, w skrajnych przypadkach możemy mieć do czynienia z wielowymiarową, skomplikowaną materią o podłożu psychosomatycznym.

Czy można sobie z tym poradzić?

Na szczęście współczesna medycyna, wspierana nowoczesną farmakologią oraz psychoterapią mogą przywrócić sprawność w tej jakże ważnej dziedzinie ludzkiego życia. Od czego jednak zacząć? Po pierwsze trzeba się zdobyć na odwagę, co nie zawsze przychodzi bez problemu, i udać się z tym do lekarza pierwszego kontaktu, który następnie, po przeprowadzeniu wywiadu, skieruje do właściwego specjalisty, jak również może zlecić pierwsze badania.

Kluczowa jest diagnoza

Jak z każdym schorzeniem, czy też dysfunkcją, aby lekarz mógł zaordynować odpowiednie procedury postępowania, potrzebne jest postawienie właściwej diagnozy przez specjalistę, a niekiedy przez szersze grono specjalistów. Może to zająć trochę czasu, ale na pewno nie należy się tym denerwować.

Skąd się bierze brak ochoty na seks u mężczyzn?

Przyczyn związanych z takim stanem jest naprawdę wiele. Może to być pojedynczy powód, jak i cały kompleks powiązanych uwarunkowań. Oto kilka z nich:

 • epizodyczne lub trwałe problemy z erekcją,
 • brak akceptacji własnej fizyczności, wynikający np. z naturalnych procesów starzenia się, chorób, presji społecznej,
 • przebieg takich jednostek chorobowych jak otyłość, cukrzyca, miażdżyca, choroby układu krążenia,
 • brak regularnego wysiłku fizycznego,
 • funkcjonowanie w warunkach długotrwałego stresu,
 • problemy natury relacyjnej z partnerką,
 • nadużywanie używek, takich jak np. tytoń czy alkohol.

Skuteczne sposoby na rozwiązanie problemu

Brak ochoty na współżycie nie musi być jednak stanem permanentnym. Można mu skutecznie zaradzić. Jeżeli utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni bądź powraca w miarę regularnie, konieczna będzie konsultacja specjalisty. W zależności od jego genezy, charakteru i przebiegu, zalecone mogą być:

 • terapia psychologiczna, seksuologiczna, w tym z partnerką, jak również konsultacja psychiatryczna,
 • terapia farmakologiczna,
 • ćwiczenia relaksacyjne i rehabilitacja,
 • rozpoczęcie leczenia innych jednostek chorobowych, mogących mieć związek z zaburzeniami erekcji, niechęci bądź leku przed współczuciem.

Przypisy:

Beisert M. (red.). Seksualność w cyklu życia człowieka. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2006.

Lew-Starwicz Z. (red.). Psychoseksuologia. Metody diagnostyczne i terapeutyczne. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk, 2022.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady