Z roku na rok rośnie świadomość społeczeństwa dotycząca ochrony przyrody oraz środowiska. Coraz więcej osób chce żyć zdrowo, a zarazem dbać o planetę, sięgając po wodę kranową, zamiast tej w plastikowej butelce. Czy można pić wodę kranową? Jak wpływa ona na nasz organizm?
Woda z kranu podlega restrykcyjnym normom unijnym. Co ważne, są one bardziej wymagające od tych opracowanych przez WHO. Dostarczana przez wodociągi woda jest więc całkowicie bezpieczna pod względem mikrobiologicznym oraz chemicznym. Jej jakość można sprawdzić na stronie www przedsiębiorstwa wodociągowego czy też w sanepidzie. Woda jest poddawana regularnej kontroli, której częstotliwość zależy od wydajności dobowej wodociągu. W dużych miastach jest ona badana codziennie na wszystkich etapach uzdatniania. Warto dodać, że raz w miesiącu sprawdza się jej jakość w danych punktach sieci wodociągowej. Jeśli chodzi o mniejsze wodociągi, to kontrole są rzadziej przeprowadzane, aczkolwiek wymagania co do jakości wody są identyczne. Oczywiście, może zdarzyć się awaria sieci wodociągowej, przez którą pogorszy się jakość wody. Właśnie dlatego w gospodarstwie domowym powinno znaleźć się urządzenie filtrujące wodę.
Woda z kranu jest też zdrowa, ze względu na swój skład. Znajdziemy w niej wiele cennych dla ludzkiego organizmu substancji. Kranówka zawiera:
sód,
chlor,
wapń,
magnez,
siarczany,
fluorki,
wodorowęglany.
Co ciekawe, w wodzie z kranu jest często więcej powyższych składników, niż w wodzie butelkowanej.
Czy można pić kranówkę? Tak, woda kranowa jest bezpieczna i zdrowa dla organizmu. Oczywiście, istnieją sytuacje, kiedy lepiej zrezygnować z jej picia. Jeżeli ma brązowy odcień, mętną konsystencję czy nieprzyjemny zapach, należy jej nie wypijać. Często taki stan wody jest związany z naprawą instalacji czy też dłuższym postojem wody w rurach. W tym wypadku najlepiej zlać kilka litrów wody. Co ważne, nawet jeśli w wodzie z kranu czuć chlor, jest ona bezpieczna i nie szkodzi zdrowiu. Oczywiście, zapach chloru nie zachęca do picia. W takiej sytuacji warto zainwestować w dystrybutor filtrujący wodę jak np. https://aquamo.com.pl/dystrybutory-filtrujace-wode.
Picie wody z kranu przynosi wiele korzyści. Sięgając po wodę kranową, zapewniamy swojemu organizmu łatwo przyswajalne pierwiastki, wpływające na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wapń pomaga w zachowaniu mocnych kości i zdrowych zębów. Ponadto ochrania mięśnie i stawy, a także wspiera prawidłowe działanie serca. Magnez natomiast działa korzystnie na układ nerwowy, poprawia wydolność fizyczną i zmniejsza uczucie zmęczenia.
Nie można zapominać też o tym, że picie wody z kranu przynosi zyski również planecie, gdyż redukuje ilość plastiku. Picie kranówki to więc znakomity wybór dla środowiska, jak i swojego zdrowia.
czytelniazdrowia.pl • All rights reserved • 2020 - 2024