Żylaki to defekt powstały na skutek niewydolności żylnej. Najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych. Dla sporej liczby osób żylaki i ich łagodniejsza odmiana, pajączki, są jedynie problemem natury kosmetycznej, jednak u niektórych chorych mogą poważnie obniżyć komfort życia.
Niezależnie od tego, do której grupy należysz, jedno jest pewne – w przypadku żylaków profilaktyka i znajomość mechanizmów ich powstawania mają kluczowe znaczenie. Z tego artykułu dowiesz się, jak powstają żylaki, jak dbać o ciało, żeby ich uniknąć, a także jakie są najbardziej efektywne metody leczenia żylaków.
Usuwanie żylaków – metody i ceny. Sprawdź na https://www.mediraty.pl/flebologia/
Jak powstają żylaki?
Żylaki są objawem problemów z krążeniem. Powstają na skutek uszkodzenia zastawek żylnych lub ucisku na naczynia krwionośne, niedrożności oraz zwężenia żyły. W rezultacie tych nieprawidłowości krew, zamiast swobodnie przepływać przez naczynia, zaczyna się w nich gromadzić, co prowadzi do stanu zapalnego, powiększenia się i pogrubienia żyły, a w efekcie – żylaków lub pajączków. W dużym uproszczeniu można więc powiedzieć, że przyczyną żylaków są osłabione i uszkodzone żyły.
Co więcej, istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia tej dolegliwości. Są to:
- Wiek – proces starzenia się prowadzi do zużywania się i niszczenia zastawek żylnych.
- Płeć – niestety, panie, ze względu na ciążę i zmiany hormonalne związane z okresem pokwitania i menopauzą są bardziej narażone na problemy z układem krążenia. Działanie gruczołów wydzielających hormony żeńskie ma wpływ na jakość ścianek i zastawek żylnych.
- Predyspozycje genetyczne – jeśli w Twojej rodzinie żylaki to problem, są spore szanse, że Ty również będziesz musieć się z nim zmierzyć.
- Praca siedząca lub stojąca – pozostawanie w tej samej pozycji przez długi czas nie służy układowi krążenia.
- Nadwaga – dodatkowe kilogramy wywierają większy nacisk żyły.
Poza tym ryzyko pojawienia się żylaków może zwiększyć nieprawidłowa dieta, używki takie jak alkohol i papierosy oraz siedzący tryb życia.
Profilaktyka
Tak jak w przypadku większości chorób, również przy żylakach profilaktyka pełni kluczową rolę. O ile na niektóre czynniki nie mamy wpływu – trudno walczyć z genetyką – o tyle już drobne zmiany w diecie i codziennej aktywności mogą przynieść zadowalające rezultat.
Przede wszystkim zadbaj o aktywność fizyczną. W zupełności wystarczą lekkie spacery. Więcej ruchu pomoże Ci również w walce z dodatkowymi kilogramami, które, jak już wspomnieliśmy, także mogą być przyczyną żylaków.
Zwracaj uwagę na swoją odzież. Najlepiej wybierać luźne i przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, które nie uciskają ciała oraz gwarantują swobodny przepływ krwi.
Jeśli masz pracę siedzącą lub stojącą, postaraj się nie spędzać zbyt dużo czasu bez ruchu, w jednej pozycji. Delikatne ćwiczenia nóg i rozciąganie pomoże Ci zadbać o swoje ciało. W przypadku, gdy dużo stoisz lub chodzisz, koniecznie wybierz wygodne obuwie ortopedyczne.
Kobietom w ciąży zaleca się spanie na lewym boku. Jeśli lubisz spać na plecach, gdy spodziewasz się dziecka, postaraj się zmienić ten nawyk, ponieważ w tej pozycji macica uciska naczynia krwionośne w okolicy miednicy.
Poza tym bez względu na to, czy mamy żylaki, czy też usiłuejmy im zapobiec, zawsze warto ograniczyć alkohol i unikać nikotyny, a także zadbać o prawidłową, odpowiednio zbilansowaną dietę.
Metody leczenia żylaków
Istnieje wiele metod leczenia żylaków. W przypadku niewielkich zmian stosuje się terapię uciskową, która ma pobudzić przepływ krwi, a tym samym zaktywizować żyły do pracy. Poza tym od lat 90. dużą popularnością cieszą się metody małoinwazyjne, które polegają na zamykaniu niewydolnych pni żylnych.
Często stosuje się też skleroterapię, która redukuje przepływ krwi przy zastosowaniu środków chemicznych. Ciekawą alternatywą jest również klejenie żylaków przy pomocy specjalnego kleju tkankowego. W Polsce stosuje się trzy metody wykorzystujące tę procedurę. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne.
Finansowanie procedur leczenia żylaków
Niestety, Narodowy Fundusz Zdrowia obejmuje tylko jedną, operacyjną metodę leczenia żylaków. Na szczęście w przypadku metod mniej inwazyjnych można skorzystać z oferty rozłożenia płatności za zabieg na raty. Firmą wyspecjalizowaną, zajmującą się finansowaniem się tych procedur są MediRaty, gdzie znajdziesz fachową pomoc.