Nagły przyrost lub spadek masy ciała – odwiedź endokrynologa

Z naszego doświadczenia wynika, że niestety wiele symptomów zaburzeń hormonalnych jest ignorowanych. Sprawdź, czym zajmuje się endokrynologia oraz dlaczego powinnaś udać się do specjalisty, jeśli zaobserwujesz nagły, niewyjaśniony przyrost lub spadek masy ciała.

Czym zajmuje się endokrynolog? Endokrynolog to specjalista zajmujący się zaburzeniami hormonalnymi oraz chorobami gruczołów dokrewnych. Gruczoły te to m.in. tarczyca, przytarczyce, przysadka mózgowa, nadnercza, trzustka, jajniki, jądra oraz łożysko ciążowe. Gruczoły dokrewne wydzielają substancje, które krew transportuje następnie do tkanek i narządów. Zaburzenia hormonalne oznaczają zaburzenie integralności całego organizmu, ponieważ tylko ich prawidłowa praca umożliwia odpowiednie funkcjonowanie organizmu – m.in. rozród, wzrost, rozwój i metabolizm. Kiedy powinnaś zgłosić się do endokrynologa? Istnieje wiele objawów zaburzeń hormonalnych, które niestety często są ignorowane. Nie zawsze z premedytacją – czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mogą być to objawy problemów z hormonami. Które z nich powinny Cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u endokrynologa?

  • Nagły przyrost lub spadek masy ciała,
  • Chroniczna senność, nadpobudliwość lub chroniczne złe samopoczucie,
  • Zaburzenia miesiączkowania,
  • Trądzik (niewystępujący wcześniej w tak intensywnej postaci),
  • Nadmierne owłosienie lub nadmierne wypadanie włosów.

Jeśli zauważysz u swoich dzieci przedwczesne dojrzewanie, nadmierny lub zahamowany wzrost czy zaburzenia proporcji ciała, również jest to sygnał, żeby umówić je na konsultację endokrynologiczną. Wizyta u endokrynologa – jak wygląda? Pierwsza wizyta to przede wszystkim przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego. Przygotuj się do niej – spisz wszelkie zmiany jakie zaobserwowałaś w swoim organizmie i zastanów się, jak wygląda Twój codzienny tryb życia, dieta i stosowane leki, oraz czy w ostatnim czasie nastąpiły jakieś znaczące zmiany w Twoich nawykach oraz ogólnym samopoczuciu i funkcjonowaniu. Endokrynolog może podczas wizyty wykonać także badanie diagnostyczne (USG tarczycy), oraz skierować Cię do wykonania innych badań kontrolnych. Zapraszamy na wizytę do Babka Medica, gdzie pracuje szereg profesjonalnych lekarzy z doświadczeniem w zakresie endokrynologii oraz troskliwym, empatycznym podejściem do pacjentów

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Bez kategorii Tagi