Stres — jaki ma wpływ na łysienie?

Stres to czynnik, z którym mamy do czynienia każdego dnia, w mniejszym lub większym stopniu. Zapewne większość ludzi wie, że stres idzie w parze z wysokim poziomem kortyzolu.

Kortyzol prowadzi do rozwoju wielu chorób, nie tylko związanych z układem nerwowym, ale także zwiększa ryzyko stanów zapalnych. Ponadto hormon stresu pogarsza stan naszej skory głowy, a co za tym idzie stan naszych włosów. Naukowcy wskazują, że najprawdopodobniej wskutek silnego stresu oddziałującego na ludzki organizm przez dłuższy czas, zaburzeniom podlega gospodarka hormonalna oraz funkcje układu odpornościowego. Co więcej, przez to zaburza się cykl wzrostu i życia włosów. Skutkuje osłabieniem mieszków włosowych, a następnie postępującym łysieniem.

Stres jest jedna z głównych przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Gdy jesteśmy w stresie, wywołuje to tak zwane telogenowe wypadanie włosów, które przyspiesza fazę wzrostu, co wprawia włos w przedwczesny spoczynek, który kończy się jego wypadaniem.

Jak radzić sobie z łysieniem wywołanym przez stres?

Jednym z rozwiązań jest wyeliminowanie czynnika powodującego przewlekły stres lub poradzenie sobie z jego wpływem. Spowoduje to, że organizm — zazwyczaj samoistnie, się ustabilizuje, a włosy wrócą do prawidłowego stanu.

Czynniki, którymi możemy wspomóc nasz organizm i uodpornić się na stres mogą być:

Zdrowa Dieta

Ważne, żeby nasza dieta była bogata w witaminy z grupy B, witaminę C, E, a także kwasy tłuszczowe omega-3.

Odpoczynek

Sen odgrywa kluczową rolę w regulowaniu stresu. Odpowiednia długość snu, w znacznym stopniu wpływa na nasze samopoczucie. Warto również spróbować technik prawidłowego oddychania, czy medytacji.

Aktywność Fizyczna

Nic tak nie reguluje poziomu stresu, jak aktywność fizyczna. Wystarczy wprowadzić nawet krótkie, 30-minutowe spacery, a dla bardziej zaawansowanych będą to dłuższe treningi.

Jak poradzić sobie, gdy nasze łysienie jest już w zaawansowanym stanie?

W naszych czasach mamy bardzo szeroko rozwiniętą medycynę estetyczną. Jednym z coraz bardziej powszechnych zabiegów medycznych jest przeszczep włosów w Turcji.

Czym jest zabieg przeszczepu włosów?

Zabieg przeszczepu włosów polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych (graftów) ze strefy dawczej, zazwyczaj są to potylica i boki głowy i umieszczeniu ich w miejscu, w którym występuje łysienie, tak zwanej strefie biorczej.

Jak znaleźć odpowiednią klinikę?

Z pomocą przychodzi polski pośrednik — Meditravel. Meditravel jest ekspertem w dziedzinie przeszczepu włosów w Turcji. Od A do Z przeprowadzi pacjenta przez cały proces związany z zabiegiem, wyjazdem i zakwaterowaniem. Współpracują z jedną z najlepszych klinik w Turcji, Clinicana Hair Transplant Center. Posiada ona sterylne warunki, wyspecjalizowany personel oraz szereg certyfikatów świadczących o najwyższej jakości. Jeśli chcesz skorzystać z darmowej konsultacji, wejdź na stronę www.meditravel.pl i wypełnij formularz.