Układ krążenia (nazywany inaczej układem sercowo-naczyniowym) należy do tych układów organizmu, które są najbardziej narażone na szkodliwe działanie palenia papierosów. Jaki jest wpływ nikotyny na naczynia krwionośne? Czy palenie tytoniu zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego?
Palenie papierosów to najbardziej niekorzystny dla zdrowia element stylu życia człowieka. Nie każdy niestety jest świadomy, że nałóg ten odpowiada za aż około 10% zgonów na świecie. Jak pokazują doniesienia naukowe, palenie tytoniu poprzez wpływ na pojawienie się miażdżycy naczyń krwionośnych i choroby niedokrwiennej serca, prowadzi do rozwoju i pogłębienia już istniejącej niewydolności serca. Jest to schorzenie, którego istotą jest ograniczona zdolność mięśnia sercowego do dostarczania krwi do narządów organizmu. Mówiąc prościej — serce nie jest w stanie pompować odpowiedniej ilości krwi, przez co narządy są niedokrwione i pogarsza się istotnie ich funkcjonowanie. Palenie tytoniu poprzez swój niekorzystny wpływ na serce działa również negatywnie na większość narządów i tkanek naszego organizmu.
Składniki dymu tytoniowego oddziałują na nasze serce już w momencie wypalania papierosa. Już w czasie palenia dochodzi do podniesienia ciśnienia tętniczego krwi oraz przyspieszenia akcji serca. Podwyższone ciśnienie sprawia, że mięśniu sercowemu istotnie ciężej jest pompować krew na obwód (do naczyń tętniczych), ponieważ są one zwężone i obwodowy opór naczyniowy jest duży. Z czasem może prowadzić to do przerostu mięśnia sercowego, co z kolei jest przyczyną jego niewydolności. Przyspieszenie akcji serca zwiększa z kolei zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z miażdżycą tętnic i chorobą wieńcową, zwiększone zapotrzebowanie na tlen i substancje odżywcze może skutkować niedokrwieniem mięśnia sercowego, czyli jego zawałem. Innym mechanizmem, w którym palenie zwiększa ryzyko zawału serca, jest jego wpływ na krzepnięcie krwi. Składniki zawarte w dymie tytoniowym zwiększają krzepliwość krwi, co z kolei grozi pojawieniem się zakrzepu i w konsekwencji zamknięciem naczynia wieńcowego, które dostarcza tlen do komórek mięśnia sercowego. To z kolei grozi zawałem serca.
Jeżeli chcemy zmniejszyć u siebie ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, warto podjąć świadomą decyzję o rzuceniu palenia. Pozbywając się nałogu, mamy szansę zmniejszyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca, a także zgonu na skutek zawału mięśnia sercowego.
czytelniazdrowia.pl • All rights reserved • 2020 - 2024