Dystrybucja leków w warunkach kontrolowanych – na czym polega?
28 lutego 2024

Dystrybucja leków w warunkach kontrolowanych – na czym polega?

przez Monika Torak
  • 0 komentarzy

Produkty lecznicze, ze względu na swoją specyfikę, wymagają przechowywania, ale również przewożenia w odpowiednich warunkach środowiskowych. Szczególnie istotnym czynnikiem jest temperatura, gdyż nawet niewielkie odstępstwo od przewidzianej dla danego leku normy, może spowodować, że utraci on swoje właściwości. Dlatego na rynku funkcjonują wyspecjalizowane firmy, jak Pharmalink, w ofercie których znajduje się np. dystrybucja leków w warunkach kontrolowanych. Czym jest i na czym ona polega?

Warunki kontrolowane – o co chodzi?

Jednym z pojęć, z jakim można spotkać się w przypadku logistyki farmaceutycznej, jest tzw. zimny łańcuch dostaw. Ujmując to najprościej, polega on na tym, by na każdym etapie procesu logistycznego transportowane produkty były przechowywane w określonym zakresie niskich temperatur. Zakresy przechowywania leków to najczęściej:

  • poniżej -20°C;

  • od +2 do +8°C;

  • od +15 do +25°C.

Dla przydatności danego produktu leczniczego szczególnie istotne jest nieustanne monitorowanie warunków, w jakich jest przechowywany. Monitoring powinien obejmować każdy etap procesu logistycznego. W procesie tym korzysta się zarówno z doświadczenia i wiedzy pracowników, jak też najnowszych urządzeń monitorujących np. temperaturę otoczenia. Wiele parametrów podlega nieustannej obserwacji, czemu towarzyszy również przygotowywanie stosownej dokumentacji. Stąd właśnie określa się je mianem warunki kontrolowane.

Dystrybucja leków w warunkach kontrolowanych

Dystrybucja farmaceutyków to proces wymagający przestrzegania nie tylko zaleceń producenta leków, ale także przepisów prawa. Dlatego ważne jest, by operator logistyczny posiadał zarówno odpowiednie przestrzenie i obiekty, wyposażone w systemy zapewniające utrzymanie oczekiwanych warunków, zaawansowane systemu nadzoru i monitoringu temperatury, jak również wykwalifikowany personel. Tylko jednoczesne spełnianie tych 3 warunków gwarantuje pełne bezpieczeństwo całego procesu transportu produktów leczniczych.

Pharmalink jako doświadczony operator od wielu lat funkcjonujący na rynku, oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu logistyki dla firm farmaceutycznych i producentów leków. Dystrybucja leków w warunkach kontrolowanych możliwa jest na każdym etapie procesu, dzięki odpowiednim rozwiązaniom. Obejmują one, m.in.:

  • monitoring temperatury w samochodach odbierających i dostarczających przesyłki czy komorach przeładunkowych;

  • ainstalowany w hurtowni system kontrolujący temperaturę czy poziom wilgotności LAB-EL (LBX) z rozwiązaniami umożliwiającymi wizualizację wartości temperatury w różnych punktach obiektu;

  • rozbudowaną flotę nowoczesnych dwukomorowych pojazdów z certyfikowanymi czujnikami temperatury.

Przywiązanie do najwyższych standardów jakości i nieustanny rozwój sprawiają, że Pharmalink jest rzetelnym i odpowiedzialnym partnerem dla firm sektora farmaceutycznego. Jeżeli chcesz pozyskać więcej informacji na temat rozwiązań oferowanych przez firmę, odwiedź stronę https://www.pharmalink.pl/uslugi/dystrybucja-farmaceutyczna/ i zapoznaj się ze szczegółami oferty.

 

Poprzedni Post

Pościel z jedwabiu – dlaczego tak naprawdę warto ją kupić?

Następny Post

Procesy i zasady regulujące działalność hurtowni farmaceutycznych

Sprawdź również