Plecy wklęsłe – jak sobie z nimi radzić?

Wady postawy to bardzo popularne zjawisko, które można już zobaczyć w przypadku małych dzieci. Jeśli nieprawidłowości te nie zostaną skorygowane, pojawi się szereg negatywach skutków ubocznych w przyszłości. Wystarczyłaby systematyczna rehabilitacja przez pewien czas, którą dobierze wykwalifikowany fizjoterapeuta, a problem z lordozą może zostać zażegnamy. Niestety często to bagatelizujemy, przez co zmagamy się z wieloma dolegliwościami spowodowanymi wklęsłymi plecami. Warto zastanowić się, z czego w ogóle wynika ta przypadłość, po czym ją poznać i jak się z nią uporać.

Co powoduje plecy wklęsłe, czyli popularną lordozę?

Problemy z plecami mają już nawet dzieci, nie mówiąc już o osobach starszych, u których staje się to niemalże normą w wielu przypadkach. Plecy wklęsłe to potoczne określenie dla lordozy lędźwiowej, czyli bardzo popularniej wady postawy. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o kwestie estetyczne bo temu zaburzeniu postawy ciała towarzyszy szereg dodatkowych dolegliwości ze strony układu kostnego i szkieletowego, w tym uporczywy ból. Lordoza charakteryzuje się nienaturalnym wygięciem kręgosłupa do przodu, a wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich sylwetka nie powinna mieć takiego kształtu. Już u rocznych dzieci zaczynają pojawiać się początki lordozy, co można zaobserwować po zmianach w odcinku szyjnym kręgosłupa. Wraz z upływem czasu wada postawy pogłębia się i do siódmego roku życia można już mówić o specyficznym zjawisku, jakim jest wystający brzuch. Wygięcie kręgosłupa ma miejsce w części lędźwiowej, czyli w dole pleców. Normalnym zjawiskiem jest to, że kręgosłup wygina się w tym właśnie miejscu, ale wygięcie nie może być zbyt duże, bo świadczy to wtedy o lordozie patologicznej. Do powstania lordozy lędźwiowej może przyczynić się wiele czynników – nie tylko chroniczne przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała, ale też przeróżne schorzenia. Poznamy ją po wklęsłym odcinku lędźwiowym pleców, wypiętym brzuchu i zbyt mocno odstających pośladkach. Tego typu zmiany w sylwetce wiążą się z dyskomfortem dla pacjenta bo powodują nadmierne obciążenia i kurczliwość mięśni. Może dojść nawet do mrowienia i drętwienia kończyn dolnych. Charakterystyczne jest pojawienie się dolegliwości bólowych, ale na tym niestety nie koniec problemów. Przy lordozie mogą wystąpić zaburzenia w wypróżnianiu się i oddawaniu moczu, ból brzucha i uczucie pełności w nadbrzuszu, problemy z chodzeniem. Do tego trzeba jeszcze liczyć się z szeregiem powikłań po lordozie, które pojawiają się prędzej czy później. Chodzi tutaj między innymi o artretyzm, chroniczny ból pleców, zaburzone funkcjonowanie bioder, kończyn dolnych, narządów wewnętrznych. Niektórzy mają w zwyczaju zbyt mocno wyginać dolny odcinek kręgosłupa na zewnątrz, co może skutkować kifozą pogłębioną. Przyczyną lordozy mogą być osłabione włókna mięśniowe, które odpowiadają za utrzymywanie postawy ciała. To samo dotyczy zesztywniałej tkanki powięziowej, która nie pełni należycie swojej funkcji. Do wklęsłych pleców może dojść w wyniku stronienia od aktywności fizycznej, urazów, otyłości, osteoporozy, zaniku mięśni, rwy kulszowej, krążków międzykręgowych objętych stanem zapalnym, kręgozmyku, choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Na czym polega leczenie lordozy?

W przypadku wklęsłych pleców bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej zgłosić się z tym problemem do specjalisty, gdzie zostanie postawiona prawidłowa diagnoza i dobrane odpowiednie leczenie. Metody terapeutyczne dobiera się w zależności od rodzaju lordozy i stopnia zaawansowania schorzenia. Rozpoczyna się od wykonywania odpowiednich ćwiczeń, rehabilitacji i fizykoterapii. Wszystko to ma służyć wzmocnieniu mięśni kręgosłupa, redukcji wady postawy. Świetnie sprawdzają się zajęcia pilates, joga, nordic walking, basen. Stosuje się także ćwiczenia rozluźniające mięśnie i masaże lecznicze oraz zabiegi z wykorzystaniem lasera, ultradźwięków, prądów interferencyjnych i naświetlanie lampą. W związku z dolegliwościami bólowymi i aktywnym stanem zapalnym przepisuje się medykamenty niwelujące tego typu objawy. Zaleceniem lekarskim może być też chodzenie w kołnierzu ortopedycznym/gorsecie. Zdarza się tak, że lordoza jest tak bardzo zaawansowana, że jedyną możliwością pozostaję leczenie operacyjne. ___________________________________________ Artykuł powstał dzięki uprzejmości Centrum Terapii i Rehabilitacji OpenMedical