Ile kosztuje aparat ortodontyczny? NFZ – możliwość dofinansowania?

Leczenie wad zgryzu zaczyna się już u najmłodszych dzieci w wieku wczesnoszkolnym. NFZ refunduje koszty kuracji jedynie u najmłodszych pacjentów. Na darmowy apart ortodontyczny mogą liczyć tylko i wyłącznie dzieci do 12 roku życia. Jeśli aparat zostanie wykonany w tym czasie, to leczenie w oparciu o kontrakt na NFZ wydłuży się o rok, czyli do ukończenia przez dziecko 13 roku życia. W kolejnych latach rodzice muszą sami pokrywać koszty wizyt u ortodonty oraz wymiany aparatów. U dorosłych leczenie ortodontyczne niestety nie jest refundowane przez NFZ.

Koszty aparatów ortodontycznych u dzieci i dorosłych

Proste zęby to nie tylko kwestia urody, ale i zdrowia. Krzywy zgryz powoduje szybsze psucie się zębów, choroby dziąseł i trudności z dbaniem o higienę. Dlatego aparaty ortodontyczne noszą zarówno dzieci, jak i dorośli. Najmłodsi pacjenci, którzy nie ukończyli 12 roku życia, mogą liczyć na darmowe leczenie w przychodni ortodontycznej lub w prywatnym gabinecie, który posiada kontrakt z NFZ. Jeśli dziecko zacznie leczenie do 12 roku życia i ma w tym czasie wyrobiony aparat, wówczas kontynuuje się darmowe leczenie ortodontyczne do 13 roku życia. Mimo to, wielu rodziców decyduje się na prywatnego ortodontę. NFZ refunduje koszty wizyt i wyrobienia najprostszego aparatu ruchomego na zęby. Tego typu aparaty trzeba nosić dłużej, a efekty są słabsze niż w przypadku aparatów stałych. Najprostsze aparaty ruchome kosztują od 300 zł do ok 1000 zł. Wymiana aparatu następuje co ok. 2-3 lata. W przypadku aparatów stałych, cena uzależniona jest od technologii i innowacji. Najprostsze aparaty metalowe, wykonane ze stali chirurgicznej kosztują ok 2000 za dwa łuki zakładane na górę i dół szczęki oraz żuchwy. Bardziej skomplikowane i nowocześniejsze aparaty ortodontyczne mają odpowiednio wyższe ceny. Aparaty ceramiczne kosztują ok 2000 zł za jeden łuk. Ortodontyczne aparaty kryształowe to koszt od 2000 zł za łuk do nawet 4000 zł. Wybierając aparat stały mamy pewność, że leczenie będzie krótsze i bardziej skuteczne.

Ruchomy aparat ortodontyczny na NFZ czy aparat stały?

Zarówno dorośli, jak i dzieci, mogą nosić aparaty stałe na zęby. Ich zaletą jest szybkie leczenie i skuteczność. NFZ refunduje najprostsze modele i w dodatku tylko do 13 roku życia. W tym czasie zęby rosną, wypadają mleczaki, a zgryz dopiero się kształtuje. Dlatego wielu ortodontów zwleka z wykonaniem ruchomego aparatu do momentu pojawienia się zębów stałych. Warto zainwestować większą kwotę w prywatną opiekę ortodonty i mieć pewność, że zgryz zostanie prawidłowo skorygowany. Prywatny ortodonta nie ma kolejek, z którymi zetkniemy się w przypadku leczenia na NFZ. To bez wątpienia duży plus prywatnych usług ortodontycznych. Dają możliwość większego wyboru, dopasowania aparatu do indywidualnych potrzeb i czasu. Bezpłatna opieka ortodonty dotyczy tylko i wyłącznie dzieci w wieku szkolnym. Jednak minusem tego rozwiązania je mała dostępność miejsc z kontraktami NFZ. Takie gabinety otwarte są zwykle w większych miastach i trzeba się liczyć z kolejkami oraz dłuższym czasem oczekiwania na wyrobienie aparatu dla dziecka.