Nerki na medal. Co jeść w kamicy?

Kamica nerkowa to dość powszechna i, niestety, bardzo bolesna dolegliwość. Pojawia się w wyniku tworzenia się w nerkach kamieni, które przemieszczając się w dół moczowodu, wywołują ogromny ból i inne nieprzyjemne objawy. Odpowiednia dieta i zrównoważony tryb życia są w stanie przyczynić się do zmniejszenia ryzyka kamicy nerkowej. Co jeść, by cieszyć się zdrowymi nerkami?

Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe powstają w wyniku wytrącania się nadmiaru substancji chemicznych, które znajdują się w moczu. Kiedy przepływ moczu spada, w naszym organizmie tworzą się warunki sprzyjające tworzeniu się kamieni, czyli złogów nieulegających rozpuszczeniu. W większości przypadków stan taki nie daje żadnych objawów. Złogi same opuszczają nasz organizm wraz z moczem – na początku są bowiem niewielkie i przyjmują formę piasku nerkowego. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczynają się zbijać i tworzyć większe kamienie. Te, przesuwając się moczowodem, mogą go podrażniać, wywołując ból, krwiomocz, wymioty i nudności oraz osłabienie. Atak ten nazywamy kolką nerkową, a ból, który mu towarzyszy jest często porównywany nawet do bólu porodowego. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, by zapobiec rozwojowi kamicy!

Dieta w kamicy nerkowej

W zapobieganiu chorobie ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta. Jadłospis należy dostosować do rodzaju kamicy nerkowej, z którą się zmagamy. Kamienie najczęściej tworzą się:

  • Ze związków wapnia
  • Ze szczawianów
  • Z fosforanów
  • Ze związków kwasu moczowego
  • Z cystyny.

Nadmiar szczawianów wapnia w moczu skutkuje rozwojem kamieni nerkowych. Żeby uchronić się przed rozwojem choroby, należy jeść:

  1. Pieczywo typu graham, orkiszowe, żytnie
  2. Brązowy ryż, kaszę jaglaną, jęczmienną i pęczak
  3. Warzywa: seler, bakłażan, brokuły, dynię, cebule, buraki, ogórki, por i paprykę
  4. Owoce: wiśnie, truskawki, czereśnie, brzoskwinie, kiwi, pomarańcze i gruszki

Szczawiany wapnia w moczu ograniczymy, rezygnując ze szczawiu, rabarbaru, botwinki, kiszonek, suszonych fig, konserw rybnych i ostrych przypraw. Warto pamiętać, że niezależnie od typu kamicy powinniśmy ograniczyć alkohol, kawę i herbatę oraz, co najważniejsze, sól. Codziennie za to spożywajmy duże ilości płynów – szczególnie wody. Sprawdzą się też ziołowe napary, szczególnie z brzozy białej i pokrzywy. Jeśli zmagamy się z kamicą fosforanowo-wapniową, wprowadźmy do diety produkty bogate w błonnik – warzywa strączkowe, owoce jagodowe, pieczywo pełnoziarniste.

Zdrowy tryb życia

Troszcząc się o swoje nerki, pamiętajmy o aktywności fizycznej. Regularny, rozsądny ruch to podstawa zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Dbajmy o siebie, wysypiajmy się, dajmy sobie czas na odpoczynek i relaks. Nigdy nie wstrzymujmy moczu – odwiedzajmy toaletę tak często, jak to konieczne. Jeśli pojawią się jakieś niepokojące objawy – zgłośmy się do lekarza. Raz w roku wykonujmy też wszystkie podstawowe badania. Badanie moczu i morfologia pomogą ocenić stan zdrowia i, w razie potrzeby, zareagować odpowiednio szybko na pojawiające się problemy.

 

Opublikowano