Odbudowa zęba – na czym dokładnie polega?
29 marca 2022

Odbudowa zęba – na czym dokładnie polega?

przez Monika Torak
  • 0 komentarzy

Szybki rozwój stomatologii sprawił, że obecnie nawet osoby mające problem z mocnym uszkodzeniem uzębienia mogą odzyskać zdrowy i estetyczny uśmiech. W sytuacji, gdy u danej osoby zachowała się większość widocznej części zęba, czyli korona, możliwe jest przeprowadzenie tzw. odbudowy. Dzięki temu uda się przywrócić naturalny wygląd, co bez wątpienia przełoży się na lepsze samopoczucie pacjenta oraz jego pewność siebie. Na czym polega sam zabieg i jakie czynności wykonuje stomatolog?

Dzięki temu uda się przywrócić naturalny wygląd, co bez wątpienia przełoży się na lepsze samopoczucie pacjenta oraz jego pewność siebie. Na czym polega sam zabieg i jakie czynności wykonuje stomatolog?

Co warto wiedzieć na temat odbudowy zęba?

Należy zaznaczyć, że tego typu zabieg pozwoli nam uniknąć ekstrakcji zęba w przyszłości, co wiąże się z późniejszą koniecznością wypełnienia pustej przestrzeni. Obecnie istnieje kilka technik rekonstrukcyjnych, które można dopasować do swoich możliwości finansowych oraz efektu na jakim nam zależy. Każdy stomatolog powie nam, że głównym celem odbudowy jest utrzymanie zęba w zębodole oraz zachowanie właściwych obciążeń uzębienia w trakcie żucia pokarmów. Poprawa estetyki uśmiechu oraz zwiększenie codziennego komfortu życia pacjenta to kolejne korzyści.

Metody rekonstrukcji zęba

Dobór odpowiedniej metody powinien zostać poprzedzony dokładnym wywiadem oraz oceną stanu uzębienia, biorąc pod uwagę m.in. stan korzenia oraz wielkość ubytku. Jeśli uszkodzenia są stosunkowo niewielkie, stomatolog często odbudowuje ząb kompozytem. Sam materiał jest bardzo plastyczny i stanowi najbardziej budżetową opcję. Inną możliwością jest wykorzystanie włókna szklanego. Jest ono bardzo trwałe i estetyczne, wyróżniając się naturalnym kolorem. Z tego względu często używa się go do odbudowy zębów przednich. Popularną metodą jest też odbudowa na korzeniu, przy zastosowaniu np. licówki, wkładu koronowo-korzeniowego lub korony protetycznej. W tym przypadku korzeń jest zachowany, a utraconą koronę zastępuje się uzupełnieniem protetycznym.

Poprzedni Post

Jaki jest prawidłowy poziom potasu? Jak go uzupełnić?

Następny Post

Jak unikać urazów w sportach walki?

Sprawdź również