Grypa jest zaraźliwą chorobą o ostrym przebiegu. Trudno się przed nią zabezpieczyć, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy wiele osób przebywa w zamkniętych, słabo wentylowanych pomieszczeniach. Jak wyleczyć grypę i złagodzić poszczególne objawy? Sprawdź, jak skrócić czas infekcji i szybciej wrócić do zdrowia.
Często grypie towarzyszą dreszcze, uczucie rozbicia i bóle mięśniowe. Ulgę w przypadku tych dolegliwości przynosi wygrzewanie się w łóżku. Wychodzenie z domu grozi zaostrzeniem się symptomów choroby. Spotykanie się ze zdrowymi osobami naraża je na zachorowanie. Zamiast rozprzestrzeniać wirusa, lepiej zostać pod kołdrą, popijając ciepłą herbatę lub napar z lipy. Wskazane są również ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych udrażniających nos. Wygrzewanie się hamuje namnażanie się wirusa w pierwszych dniach infekcji. Pomaga też szybciej się z nim uporać, szczególnie przy intensywnym poceniu. Wypoczynek wzmacnia organizm, dlatego należy o nim pamiętać już przy początkowych symptomach zakażenia wirusem grypy.
W leczeniu grypy stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Te same substancje wykorzystuje się w łagodzeniu symptomów przeziębienia. Paracetamol i ibuprofen zmniejszają nasilenie objawów infekcji. Należy jednak pamiętać, że nie wpływają one na samego wirusa grypy. Leki na grypę bez recepty stosuje się wyłącznie w leczeniu objawowym. Preparaty dostępne w aptekach mogą mieć postać środków jednoskładnikowych (zwykle w tabletkach) albo złożonych – najczęściej produkowanych w formie proszku do sporządzania roztworu. Te drugie wykazują również działanie rozgrzewające, które jest pożądane w przypadku łagodzenia symptomów grypy. Leki złożone zwalczają kilka objawów jednocześnie. Jeśli w przebiegu choroby występuje tylko jeden lub dwa symptomy, lepiej zdecydować się na preparaty ukierunkowane na ich zwalczanie, zamiast przyjmować środki ograniczające objawy, których się nie ma.
Ból gardła pomagają złagodzić tabletki do ssania, spraye oraz płyny do płukania gardła. Działają one odkażająco, przeciwzapalnie i nawilżająco. Mogą powlekać śluzówkę ochronnym filmem i znieczulać obolałe miejsca. Katar leczy się środkami udrożniającymi nos i redukującymi wytwarzanie wydzieliny. Należą do nich tabletki i spraye donosowe. Tego typu preparatów nie stosuje się dłużej niż przez 4 dni, dlatego że mogą trwale uszkodzić błony śluzowe. Aby rozrzedzić gęstą wydzielinę w przewodach nosowych, warto zastosować roztwory soli fizjologicznej albo spraye z wodą morską. W przypadku nadkażeń bakteryjnych lekarz przepisuje odpowiedni antybiotyk. Kaszel towarzyszący grypy ma zwykle postać suchą, nieproduktywną. W przypadku jego wystąpienia stosuje się syropy przeciwkaszlowe. Hamują one odruch kaszlu i łagodzą podrażnione gardło.
Podobnie jak wygrzewanie się pod kołdrą zadziała picie ciepłych naparów. Zadziałają one rozgrzewająco, nawilżą śluzówkę i spowodują pocenie się. Działanie napotne wykazują kwiaty lipy, liście brzozy, kwiat i owoce czarnego bzu, sok z malin, jeżyn lub czarnej porzeczki oraz łopian. Picie ciepłych napojów pomaga też nawodnić organizm. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów wspiera funkcjonowanie organizmu i walkę z infekcją. W przypadku gorączki występuje intensywne pocenie, dlatego warto pamiętać o piciu herbat, soków i wody. Podobnie będzie w przypadku biegunki, która również może być jednym z objawów grypy. Aby poradzić sobie z grypą, należy się wygrzewać, przyjmować leki na grypę bez recepty, wypoczywać i pić dużo płynów. W ten sposób można szybciej zregenerować organizm i złagodzić uciążliwe objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie. Z kolei w zapobieganiu grypie najważniejsza jest profilaktyka. Należy unikać miejsc zatłoczonych, często myć ręce oraz wspierać odporność zdrową dietą, suplementami oraz umiarkowaną aktywnością fizyczną
czytelniazdrowia.pl • All rights reserved • 2020 - 2024