Rezonans magnetyczny – jak wygląda badanie, dla kogo i jakie są przeciwwskazania?

Rezonans magnetyczny to jedna z technik diagnostyki obrazowej, która jest szeroko stosowana w medycynie. Umożliwia bezinwazyjne przeprowadzenie badania na wszystkich wewnętrznych i anatomicznych strukturach organizmu, takich jak: kości, serce, mózg, tkanki miękkie i kanał szkieletowy.

W czym pomaga rezonans magnetyczny?

Lekarz przeprowadzający badanie za pomocą rezonansu magnetycznego będzie mógł precyzyjnie określić, w jakim aktualnie stanie znajdują się narządy wewnętrzne oraz tkanki pacjenta, a dzięki wykorzystaniu kontrastu, nawet ich funkcje. W ten sposób dokładnie można znaleźć wszelkie występujące zmiany patologiczne w układzie szkieletowym i mięśniowym, a także w szpiku kostnym. Badanie wyraźnie uwidacznia naczynia krwionośne, jamę serca oraz mięsień sercowy. Na rezonans magnetyczny powinni zdecydować się wszyscy pacjenci, którzy mają problemy z układem nerwowym, ponieważ badanie pozwala zdiagnozować takie choroby jak:

  • nowotwór mózgu,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • stwardnienie rozsiane,
  • chorobę Alzheimera,
  • oraz guzy kanału kręgowego.

Rezonans magnetyczny umożliwia także wykrycie guzów, które mogą znajdować się w tkankach mięśni, na płucach, narządach rodnych oraz na sercu. Jest to również jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych głowy. Wykonanie rezonansu magnetycznego wskazane jest przy takich schorzeniach jak:

  • rozszczep kręgosłupa,
  • wrodzona zatoka skórna kręgosłupa,
  • choroby genetyczne (choroba Huntingtona lub Wilsona),
  • guzki znajdujące się w ośrodkowym układzie nerwowym,
  • rozdwojenie rdzenia,
  • rozszczep czaszkowo-mózgowy,
  • torbiel przegrody przezroczystej,
  • niedokrwienie mózgu.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Sami pacjenci mogą przyznać, że rezonans magnetyczny to badanie całkowicie bezbolesne. Jeśli chodzi o czas wykonywania całej procedury, to wynosi ona od 15 do 45 minut i w głównej mierze zależy od badanego obszaru. Dla osób cierpiących na klaustrofobię, dyskomfortem może być przebywanie w jednej, nieruchomej pozycji, w specjalnym aparacie skanującym. Jednak nie ma się czym przejmować, ponieważ cały czas nad pacjentem czuwają lekarze oraz personel medyczny. Badanie wykonuje się na czczo i przed jego wykonaniem, co najmniej cztery godziny przed, nie powinno spożywać się napoi ani posiłków. Osoby, które przyjmują insulina albo stałe leki, mogą je przyjąć standardowo, ponieważ nie stanowi to przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego. Jeśli chodzi o kobiety to procedura może być wykonana również podczas trwania miesiączki. Ciąża także nie jest przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego, ale warto unikać go przynajmniej w pierwszym trymestrze.

Jakie są jeszcze przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego?

Niestety, ale ze względu na bardzo silne działanie pola magnetycznego, badanie nie może być przeprowadzone u osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca albo neurostymulator. Lekarz, który będzie wykonywał rezonans magnetyczny, musi także wiedzieć o tym, czy pacjent posiada w swoim organizmie implant ortopedyczny, metaliczną wkładkę wewnątrzmaciczną albo metaliczne protezy dentystyczne. Osoba nie może być także ubrana w odzież, która posiada guziki oraz zamki, ponieważ może to zniekształcić obraz badania. Na zewnątrz należy także pozostawić karty płatnicze oraz telefon.

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny?

Wykorzystanie najnowocześniejszych technologii oraz profesjonalną pomoc doświadczonych ekspertów diagnostyki obrazowej oferuje REX MEDICA. Zespół medyczny wykonuje swoją pracę z pasją oraz zaangażowaniem. Żeby usprawnić cały proces badania wraz z odbiorem wyników badań, pacjent od razu po badaniu otrzymuje płyta CD ze zdjęciami, a dokładny opis wykonany przez radiologa, dostarczany jest w maksymalnie 7 dni od wykonania rezonansu magnetycznego.

Opublikowano