Jak często poddawać się zabiegom piaskowania zębów?
31 października 2022

Jak często poddawać się zabiegom piaskowania zębów?

przez Monika Torak
  • 0 komentarzy

Higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna nie tylko dla zachowania pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu. Jest bardzo ważna również dla zdrowia, i to nie tylko zębów, ale całego organizmu. Jednym z bardzo ważnych elementów higieny jamy ustnej jest piaskowanie zębów.

Zabieg piaskowania zębów – co to takiego?

Piaskowanie to zabieg higieniczny, którego celem jest usunięcie z powierzchni zębów:

  • płytki nazębnej,

  • drobnych przebarwień,

  • innych zanieczyszczeń.

Jest to zabieg będący ważną częścią skalingu, co pozwala skutecznie pozbyć się drobnych pozostałości po kamieniu nazębnym. Choć piaskowanie jest zabiegiem poprawiającym wygląd uzębienia, należy zaznaczyć, że w przeciwieństwie to wybielania nie jest to typowo kosmetyczny zabieg.

Na czym polega piaskowanie uzębienia?

W przypadku piaskownia kolejność postępowania zawsze jest taka sama. W pierwszej kolejności zawsze wykonywany jest skaling, a dopiero później piaskowanie. Pierwszy z zabiegów przeprowadzany jest na różne sposoby, a o tym, który zostanie wykorzystany, decyduje stomatolog po uwzględnieniu kilku istotnych czynników. Gdy kamień z zębów zostanie już usunięty, stomatolog może przystąpić do piaskowania.

Jak stosowany jest piasek do piaskowania? Zabieg polega na wymieszaniu piasku z powietrzem i wodą, a następnie oczyszczenie przy jego pomocy powierzchni szkliwa pod ciśnieniem. Zabieg jest całkowicie bezpieczy, nie powoduje również dyskomfortu czy uczucia bólu. Piasek do piaskowania jest substancją bezpieczną, nadająca się do oczyszczania również tkanek miękkich. To oznacza, że przy okazji piaskowania można oczyścić również i inne części jamy ustnej.

Jak często należy przeprowadzać zabieg piaskowania zębów?

Aby zachować zdrowe zęby i piękny biały uśmiech szkliwo należy oczyszczać codziennie oraz stosować wszelkie możliwe sposoby, które pomogą zapobiegać gromadzeniu się trwałych osadów. To bardzo ważne, ponieważ osady, które nie zostaną usunięte z zębów, stanowią świetną pożywkę dla bakterii, przez co na zębach powstają kwasy rozpuszczające szkliwo, a to prowadzi do rozwoju próchnicy i powstawania ubytków w zębach.

Tylko regularne usuwanie osadów sprawi, że pływka nazębna nie będzie się nawarstwiała i mineralizowała, zmniejszone będzie również ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego. Standardowo stomatolodzy zalecają, aby piaskowanie wykonywać przynajmniej raz do roku. Jednak jeżeli kamień na zębach osadza się zbyt szybko, należy skonsultować ze swoim stomatologiem częstsze oczyszczanie płytki nazębnej. Pewne jest to, że dla osób, które chcą zachować zdrowe i piękne uzębienie, piaskowanie zębów to niezbędny element higieny jamy ustnej.

Poprzedni Post

Palenie papierosów, a układ krążenia

Następny Post

Sklep rowerowy online vs tradycyjny – co wybrać?

Sprawdź również