Jak biegać, żeby schudnąć?

Gdy chcemy schudnąć zazwyczaj szukamy skutecznego sposobu jak to zrobić. Jest ich wiele – od odpowiedniej diety, aż po aktywność fizyczną. Jedną z jej odmian jest bieganie, które skutecznie wspomaga odchudzanie. Jednak nie wszyscy muszą coś o tym wiedzieć i mieć pojęcie. Jak zatem powinniśmy biegać, aby schudnąć? Podczas bieganie angażujemy do pracy wiele mięśni przez co spalamy kalorie, dlatego właśnie jest ono tak skuteczną metodą przy odchudzaniu. Jeśli naszym celem jest schudnięcie poprzez bieganie musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Ważne zasady

Po pierwsze, gdy chcemy schudnąć powinniśmy biegać wolno. Jest to spowodowane tym, że nasza tkanka tłuszczowa najlepiej spalana jest w okolicach 60% maksymalnego tętna. Taki stan będzie wówczas, gdy nasz organizm nie zostanie maksymalnie obciążony. Pozwoli nam to na przyspieszenie metabolizmu, a co za tym idzie na spalanie W przypadku, gdy nie wiemy jakie tempo biegu będzie tym odpowiednim możemy sami to sprawdzić. Wystarczy, że zaprosimy do wspólnego treningu drugą osobę. Przyjmuje się, że utrzymanie tętna na właściwym poziomie pozwala nam na swobodną rozmowę. Jeśli więc w trakcie biegu jesteśmy w stanie normalnie rozmawiać oznacza to, że nasze tętno jest odpowiednie. Gdy podczas swobodnego biegu wiemy, że możemy biec dużo szybciej jak najbardziej jest to wskazane. Dobrym pomysłem może okazać się wprowadzenie treningu interwałowego, który polega na zmiennym tempie co może pomóc nam w utrzymaniu odpowiedniego tętna. Dzięki temu możemy osiągnąć maksymalne efekty.

Przede wszystkim regularne treningi

Druga chyba najważniejsza zasada to regularność – jeśli nie będziemy jej stosować, tak naprawdę możemy zapomnieć o efektach. W rzeczywistości jest to klucz do sukcesu. Rozpatrując w tym momencie częstotliwość treningów wszystko zależy od tego ile czasu już trenujemy – będąc na początku swojej przygody z biegami trening trzy razy w tygodniu powinien nam w zupełności wystarczyć. Z kolei, jeśli jesteśmy już zaawansowani możemy bez obaw pozwolić sobie na codzienne treningi. Tutaj musimy pamiętać o tym, aby regularne treningi połączyć z rozciąganiem. Warto pamiętać, że jest to niezwykle istotne niezależnie od tego na jakim poziomie zaawansowania jesteśmy. Powiedzmy sobie teraz nieco więcej o czasie treningu. Osoby początkujące na trening powinny przeznaczać ok. 30 minut dziennie, jednak wraz z czasem długość aktywności może zostać wydłużona. Powód takiego stanu jest prosty – spalanie tkanki tłuszczowej w naszym organizmie zaczyna się dopiero po ok. 20 minutach. Jak widać po prostu nie może on być krótszy, ponieważ nie zobaczymy żadnych efektów. Docelowo powinien on trwać nawet godzinę lub dwie, jednak potrzeba na to sporo czasu, aby w ogóle organizm wytrzymał tak długi czas aktywności fizycznej. Niezwykle istotne jest, żeby podczas treningu nie robić żadnych przerw. Jeśli jesteśmy bardzo zmęczeni możemy po prostu zacząć maszerować w celu krótkiego odpoczynku.