Esperal. Działanie i skutki uboczne stosowania wszywki

Esperal to potoczna nazwa disulfiramu – środka stosowanego w leczeniu choroby alkoholowej. Preparat ma postać wszywki, którą powinien zakładać doświadczony lekarz, po uprzednim wyeliminowaniu ewentualnych przeciwwskazań. Należy także pamiętać, że działanie leku zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu – jednym pomaga, inni nie odczuwają praktycznie żadnych zmian w walce z problemem alkoholowym.

Jak działa esperal?

Esperal, czyli popularna wszywka alkoholowa, to lek stosowany w leczeniu choroby alkoholowej. Głównym składnikiem preparatu jest disulfiram WZW, który wchodzi w interakcje z procesami metabolicznymi alkoholu, powodując niechęć osoby uzależnionej do alkoholu. Niestety, samo stosowanie esperalu nie wystarcza, by rozwiązać problem – jest to wyłącznie jeden z elementów terapii alkoholowej. Esperal w znaczny sposób zaburza metabolizm alkoholu, dlatego też osoba, która zdecydowała się na wszywkę po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości – jak wykazują badania naukowe, disulfiram zwiększa nietolerancję alkoholu nawet dziesięciokrotnie. Inaczej rzecz ujmując – efekty działania esperalu można porównać do dolegliwości, jakie pojawiają się w przypadku zatrucia alkoholowego, czyli popularnego kaca. Efekty działania wszywki alkoholowej pojawiają się praktycznie od razu po spożyciu alkoholu – nawet w niewielkiej ilości. Najczęściej są to nudności, wymioty, uczucie duszności, problemy z oddychaniem, intensywne pocenie się, bóle i zawroty głowy, skoki ciśnienia, zaczerwienie twarzy, pokrzywka, tachykardia (przyspieszone bicie serca), lęki, a nawet strach przed niespodziewaną i nagłą śmiercią. W niektórych wypadkach mogą pojawić się również drgawki, a nawet zawał mięśnia sercowego lub inne dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego. Wspomniane symptomy mogą utrzymywać się nawet do dziesięciu godzin.

Gdzie umieścić esperal?

Wszywkę alkoholową zakłada lekarz chirurg – najczęściej a pośladku lub pod łopatką. Zabieg jest prosty i trwa niepełna półgodziny, lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w skórze, w którym umieszcza wszywkę. Znajdujący się w niej lek zaczyna uwalniać się do krwiobiegu po kilku minutach, wykazując działanie przez długi czas – od ośmiu do dwunastu. Warunkiem koniecznym umożliwiającym założenie esperalu jest co najmniej dwunastogodzinna abstynencja przed zabiegiem. Zanim lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu disulfiramu, przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, niekiedy zleca wykonanie dodatkowych badań. Wywiad lekarski pozwala wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zastosowania przedmiotowego zabiegu. Wszywki alkoholowej nie można stosować m.in. w przypadku osób cierpiących na choroby układu oddechowego, cukrzycę, padaczkę, choroby nerek i wątroby, niedoczynność tarczycy oraz psychozy.

Esperal w opiniach pacjentów

Pacjenci, którzy zdecydowali się uzupełnić terapię alkoholową za pomocą esperalu, w różny sposób opiniują działanie preparatu. Ważną kwestią okazuje się w tym przypadku silna wola oraz umiejętność dążenia do wyznaczonych celów, pomocna okazuje się również terapia grupowa i indywidualna, zapewniająca wsparcie doświadczonego terapeuty oraz innych osób zmagających się z uzależnieniem. W wielu przypadkach esperal spełnił swoją funkcję – kilkumiesięczna abstynencja w połączeniu ze wsparciem rodziny i grupy terapeutycznej stała się doskonałą motywacją do całkowitej rezygnacji z alkoholu, co automatycznie przekłada się na komfort psychiczny i fizyczny osoby uzależnionej oraz jej najbliższych. Niestety, są też pacjenci, którzy po zakończeniu terapii wracali do nałogu – w tej sytuacji stosowanie esperalu traktowane jest przede wszystkim jako pomoc doraźna.