Jak unikać urazów w sportach walki?
13 czerwca 2022

Jak unikać urazów w sportach walki?

przez Monika Torak
  • 0 komentarzy

Z każdym dniem sporty walki zyskują w Polsce na popularności. Możemy powiedzieć, że przeżywamy renesans sztuk walki. Są to tak zwane „sporty kontaktowe”, a więc dyscypliny obciążone ryzykiem urazów i złamań. Jak trenować, by nie unikać niepotrzebnych kontuzji?

Zadbaj o to, co najważniejsze

Wielu nowych adeptów sportów walki, kiedy wybierają się na zakupy do sklepów sportowych, przede wszystkim zwraca uwagę na odpowiedni ubiór. Dbamy, aby były wygodne, przewiewne, solidnie wykonane. Trenując wiele wschodnich sztuk walki, musimy także pamiętać o tradycyjnych strojach. Kupujemy więc kimono do judo, karate, natomiast do brazylijskiego ju-jitsu potrzebujemy profesjonalnego kimona gi. Jednak choć strój taki jest obowiązkowym elementem wielu sportów walki, nie zapominajmy także o całej gamie akcesoriów, które mają zapewnić nam bezpieczeństwo.

Chroń swoje zdrowie – zainwestuj w ochraniacze

Wybierając się do sklepu, nie zapomnijmy o odpowiednich ochraniaczach na głowę i zęby, które nie tylko zadbają o nasz piękny uśmiech, ale i zapobiegną wszelkim urazom czaszki i mózgu, w tym niezwykle częstym w sportach walki – wstrząsom mózgu. Warto również zaopatrzyć się w ochraniacze na łokcie i kolana, które zadbają o kondycję naszych stawów. Ważne jest także, aby zadbać o ochronę rąk: możemy je bandażować lub zakupić odpowiednie rękawice, które w wielu dyscyplinach są wręcz obowiązkowe.

Na koniec warto wspomnieć o niepozornej części ciała, jaką jest nasza kostka. W sportach walki niezwykle ważna jest praca nóg. Częste treningi, zawody mogą obniżyć elastyczność naszych mięśni i stawów lub – po prostu – niefortunnie staniemy stopą na podłożu. Wtedy zazwyczaj sportowcom przytrafia się zwichnięcie kostki, które może nawet na kilka dni wyeliminować zawodnika z treningów. Warto więc zakupić specjalne opaski uciskowe, a także nie żałować pieniędzy na odpowiednie obuwie sportowe, które zapewni nam właściwą amortyzację stopy podczas wysiłku fizycznego.

Ćwiczenia prewencyjne – co to znaczy?

Sportowcom, zarówno zawodowym, jak i amatorom, nie brakuje ruchu. W ciągu tygodnia wiele trenują, w weekendy jeżdżą na zawody. Jednak w naszym planie treningowym oprócz ćwiczeń, które mają doskonalić nasze umiejętności, powinniśmy także uwzględnić wysiłek, który zadba o nasze kości i stawy. Takie ćwiczenia, które mają za zadanie zapobiegać niepotrzebnym urazom, nazywamy prewencyjnymi. Najczęściej skupione są na budowaniu odpowiedniej mobilności, ale i stabilności kręgosłupa, stawów. Trening prewencyjny zawiera także szereg aktywności, które zadbają o prawidłową postawę. Często bagatelizujemy ćwiczenia korekcyjne, błędnie kojarząc je jedynie ze szkolnym korytarzem. Tymczasem odpowiednia postawa ciała, ma niebagatelne znaczenie w zapobieganiu urazów kręgosłupa, kolan. Ćwiczenia prewencyjne należy wykonywać regularnie, by zyskać kontrolę nas jakością funkcjonowania naszego ciała.

Zasięgnij opinii profesjonalistów

Trenując pod okiem profesjonalnego trenera, nie zapomnij o skonsultowaniu z nim każdego zakupu lub planu treningowego. Szczerze opowiedz o swoich urazach, bólach, by twój opiekun mógł dobrać odpowiednie dla ciebie ćwiczenia.

Warto udać się także do wykwalifikowanego lekarza medycyny sportowej, a także ortopedy, którzy zaproponują ci szeroką diagnostykę, wyeliminują ewentualne niedobory makro- i mikroelementów, a także otrzymasz od nich medyczne wskazówki, które pomogą ci w codziennych treningach.

Poprzedni Post

Odbudowa zęba – na czym dokładnie polega?

Następny Post

Najbardziej przydatne akcesoria do soczewek kontaktowych

Sprawdź również