Choroby układu sercowo-naczyniowego to najczęstsza przyczyna zgonów i poważnych powikłań zdrowotnych. Nic zatem dziwnego, że ich dokładna diagnostyka traktowana jest priorytetowo. Jednym z ważniejszych badań, zaliczanych do złotego standardu, jest ultrasonografia dopplerowska. Dowiedz się więcej o tym badaniu i wskazaniach do jego wykonania!
Czym jest ultrasonografia dopplerowska?
Ultrasonografia dopplerowska, inaczej USG Dopplera, to podstawowe i nieinwazyjne badanie pozwalające na wykrycie chorób i zaburzeń w obrębie układu krążenia. Metoda ta obrazuje zatory i zmiany miażdżycowe, a także pozwala na ocenę stanu żył i tętnic w poszczególnych narządach. Badanie to wykorzystuje zjawisko efektu Dopplera, czyli różnicy w częstotliwości pomiędzy falą ultradźwiękową wysłaną przez głowicę, a powracającą do detektora falą, odbitą od poruszającej się krwi. Wyniki badania obrazowane są na bieżąco na ekranie monitora w postaci kolorowych plam, których barwa zależy od szybkości przepływu krwi. Dodatkowym narzędziem diagnostycznym jest szum rejestrowany podczas badania, który również pozwala lekarzowi na natychmiastową ocenę stanu i drożności naczyń krwionośnych.
Wskazania do wykonania USG Dopplera
Ultrasonografia dopplerowska pozwala wykryć nawet niewielkie niedrożności naczyń krwionośnych, które mogą prowadzić do zawału serca, zatorowości płucnej czy udaru mózgu. Badanie USG Dopplera wykonuje się przy podejrzeniu:
- zmian miażdżycowych w obrębie tętnic szyjnych;
- zakrzepicy żył głębokich;
- tętniaków;
- zwężenia żył i niedomykania się zastawek kończyn dolnych, co jest przyczyną żylaków;
- nowotworów;
- chorób narządów jamy brzusznej czy narządów płciowych;
- powikłań zagrażających ciąży.
Przebieg ultrasonografii dopplerowskiej
Ultrasonografia dopplerowska nie różni się wiele od zwykłego badania USG. To także jest badanie nieinwazyjne i w pełni bezbolesne. Badanie USG Dopplera, oprócz USG tętnic nerkowych, aorty brzusznej i tętnic wątrobowych, nie wymaga wcześniejszego przygotowania. W wymienionych przypadkach wymaga się, by pacjent pojawił się na badaniu na czczo, a co najmniej 3 dni wcześniej wprowadził lekkostrawną dietę. USG Dopplera zazwyczaj trwa kilkanaście minut. W tym czasie specjalista aplikuje na skórę nad badanym obszarem specjalny żel, po czym przykłada głowicę aparatu USG. Poprzez delikatne manewrowanie głowicą, specjalista uwidacznia na aparacie poszczególne tkanki. Po zakończonym badaniu pacjent może od razu wrócić do swoich normalnych aktywności.