Stan skóry a poziom cholesterolu – czy istnieje zależność?
18 lipca 2021

Stan skóry a poziom cholesterolu – czy istnieje zależność?

przez Monika Torak
  • 0 komentarzy
Jak powszechnie wiadomo, zbyt wysoki poziom cholesterolu jest niebezpieczny dla zdrowia: substancja ta odkłada się w tętnicach, powodując miażdżycę, która z kolei prowadzi bezpośrednio do zagrożenia zawałem serca. Nieczęsto mówi się jednak, że stan ten może wywoływać zmiany skórne. Zobacz, na co zwrócić uwagę, obserwując swoje ciało.

Problemy kardiologiczne: zawał, udar, choroba niedokrwienna serca — to zwykle pierwsze skojarzenia związane z hasłem „wysoki cholesterol”. Objawy skórne należą do rzadszych skutków podwyższonego stężenia cholesterolu całkowitego we krwi. Jak wyglądają? Gdzie są umiejscowione? Sprawdź, czy problem dotyczy także ciebie.

Problemy z cerą

Szara, ziemista cera, która nieustannie wygląda na zmęczoną? To może być objaw zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Jeśli bezskutecznie walczysz z uporczywymi oznakami „zestresowanej” skóry, ale krem rozjaśniający, zabiegi czy odpowiednia dieta i sen nie skutkują, warto zbadać cholesterol. Dodatkowym symptomem bywają także obrzęki i zasinienie pod oczami oraz pokrzywka i swędzenie. Te ostatnie — poza podwyższonym poziomem cholesterolu — mogą mieć także inne podłoże i sygnalizować m.in. alergie skórne czy nietolerancje pokarmowe.

Charakterystyczne „żółtaki”

Na twojej skórze pojawiły się niepokojąco wyglądające żółte grudki? To mogą być tzw. żółtaki — charakterystyczna przypadłość towarzysząca niekiedy problemom z wysokim cholesterolem. Objawy skórne tego typu są symptomem, który powinien skłonić cię do badań — i to nie tylko cholesterolu, ponieważ mogą również świadczyć o chorobach układu pokarmowego czy nerek, o cukrzycy lub chorobach metabolicznych. Przyjrzyj się dokładnie swoim powiekom, kolanom i zagłębieniom łokci — to tam najczęściej pojawiają się żółtawe grudki świadczące o odkładaniu się cholesterolu czy podwyższonej ilości triglicerydów we krwi. Pamiętaj jednak, że taka wstępna „diagnoza” nie może zastąpić badań laboratoryjnych.

Przyjrzyj się stopom i nogom

Jeśli podejrzewasz u siebie zbyt wysoki poziom cholesterolu, zrób prosty test: podnieś stopę, a następnie ją opuść. Jeśli początkowo zrobiła się biała, a następnie czerwona, to znak, że prawdopodobnie w organizmie dochodzi do niebezpiecznych zmian w obrębie tętnic obwodowych. Jeżeli męczą cię bóle łydek, pieczenie lub drętwienie stóp, koniecznie wybierz się do specjalisty i wykonaj komplet badań.

Następny Post

Nagły przyrost lub spadek masy ciała – odwiedź endokrynologa

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.