Problemy kardiologiczne: zawał, udar, choroba niedokrwienna serca — to zwykle pierwsze skojarzenia związane z hasłem „wysoki cholesterol”. Objawy skórne należą do rzadszych skutków podwyższonego stężenia cholesterolu całkowitego we krwi. Jak wyglądają? Gdzie są umiejscowione? Sprawdź, czy problem dotyczy także ciebie.
Problemy z cerą
Szara, ziemista cera, która nieustannie wygląda na zmęczoną? To może być objaw zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Jeśli bezskutecznie walczysz z uporczywymi oznakami „zestresowanej” skóry, ale krem rozjaśniający, zabiegi czy odpowiednia dieta i sen nie skutkują, warto zbadać cholesterol. Dodatkowym symptomem bywają także obrzęki i zasinienie pod oczami oraz pokrzywka i swędzenie. Te ostatnie — poza podwyższonym poziomem cholesterolu — mogą mieć także inne podłoże i sygnalizować m.in. alergie skórne czy nietolerancje pokarmowe.
Charakterystyczne „żółtaki”
Na twojej skórze pojawiły się niepokojąco wyglądające żółte grudki? To mogą być tzw. żółtaki — charakterystyczna przypadłość towarzysząca niekiedy problemom z wysokim cholesterolem. Objawy skórne tego typu są symptomem, który powinien skłonić cię do badań — i to nie tylko cholesterolu, ponieważ mogą również świadczyć o chorobach układu pokarmowego czy nerek, o cukrzycy lub chorobach metabolicznych. Przyjrzyj się dokładnie swoim powiekom, kolanom i zagłębieniom łokci — to tam najczęściej pojawiają się żółtawe grudki świadczące o odkładaniu się cholesterolu czy podwyższonej ilości triglicerydów we krwi. Pamiętaj jednak, że taka wstępna „diagnoza” nie może zastąpić badań laboratoryjnych.
Przyjrzyj się stopom i nogom
Jeśli podejrzewasz u siebie zbyt wysoki poziom cholesterolu, zrób prosty test: podnieś stopę, a następnie ją opuść. Jeśli początkowo zrobiła się biała, a następnie czerwona, to znak, że prawdopodobnie w organizmie dochodzi do niebezpiecznych zmian w obrębie tętnic obwodowych. Jeżeli męczą cię bóle łydek, pieczenie lub drętwienie stóp, koniecznie wybierz się do specjalisty i wykonaj komplet badań.