Potas to pierwiastek, którego organizm nie może sam produkować. Dlatego konieczne jest dostarczanie go z zewnątrz. Jego źródłem jest dieta, ale także suplementy. Zobacz, jaki jest prawidłowy poziom potasu i czym grozi jego deficyt.
Prawidłowy poziom potasu
Potas jest jednym z pierwiastków, które muszą być dostarczane organizmowi, aby mógł on funkcjonować prawidłowo. Wszelkie odstępstwa od normy – zbyt niski lub zbyt wysoki poziom – powodują szereg zaburzeń, czego przejawem są nieprzyjemne objawy i gorsze samopoczucie. Konieczne jest wychwycenie nadmiaru lub niedoboru potasu i rozpoczęcie jego leczenia.
Za prawidłowy poziom potasu uznaje się wartość 3,5–5,0 mmol/l. Stężenie można kontrolować przy pomocy badań laboratoryjnych krwi. Są to testy, które wykonuje każde laboratorium medyczne. Lekarz może wydać na nie skierowanie. Istnieje również możliwość przeprowadzenia badań prywatnie.
Jak rozpoznać niedobór potasu?
Niedobór potasu rozpoznaje się, gdy jego stężenie we krwi spada poniżej 3,5 mmol/l. Stan ten fachowo jest określany mianem hipokaliemii. Na jego obecność wskazują następujące objawy:
- osłabienie mięśni,
- nieprawidłowa praca serca,
- zmniejszenie ilości wydalanego moczu lub jego całkowity brak,
- zaparcia,
- nudności,
- wahania nastroju.
Pojawienie się powyższych objawów jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej i wykonania badań laboratoryjnych krwi.
Czym grozi nadmiar potasu?
Nadmiar potasu to inaczej hiperkaliemia. Jest to stan, w którym stężenie tego pierwiastka przekracza 5 mmol/l (według niektórych źródeł 5,5 mmol/l). W jego przebiegu również pojawiają się nieprzyjemne objawy. Są to:
- porażenie lub osłabienie mięśni,
- parestezje (mrowienie lub pieczenie kończyn),
- zaburzenia rytmu serca (z widocznymi zmianami w zapisie EKG).
Gdy stężenie potasu utrzymuje się na wysokim poziomie, może dojść do zaburzeń świadomości.
Skąd czerpać potas?
Potas należy czerpać z pożywienia. Jego cennym źródłem są m.in. pomidory, groch, soczewica, kalarepa, brukselka, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, soja, fasola. Dieta powinna być różnorodna, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników.
Potas można uzupełniać również przy pomocy suplementów diety. Wcześniej warto skonsultować to z lekarzem. Dobrym rozwiązaniem są preparaty łączone, czyli takie, które zawierają jeszcze inne substancje (np. magnez). Tym samym jedna tabletka lub kapsułka mogą dostarczyć organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Suplementacja jest wskazana głównie tym osobom, u których stwierdzono niedobór potasu.