Implantologia – Jak wygląda leczenie implantologiczne i ile to kosztuje?
18 lipca 2021

Implantologia – Jak wygląda leczenie implantologiczne i ile to kosztuje?

przez Monika Torak
  • 0 komentarzy
Zdrowe, śnieżnobiałe zęby to niewątpliwie wizytówka każdego człowieka. Zadbany uśmiech ma ogromną moc. Podnosi pewność siebie, ułatwia nawiązywanie nowych relacji, a co najważniejsze – świadczy o naszym zdrowiu. Zęby towarzyszą nam całe życie, dlatego warto o nie dbać. Podstawą są regularne wizyty u dentysty oraz odpowiednia higiena jamy ustnej. Niestety nie każdy może pochwalić się pięknym, pełnym uzębieniem. Najczęściej pacjenci tracą zęby z powodu próchnicy, wybicia bądź innych urazów szczęki. Ubytki w jamie ustnej bezsprzecznie przekładają się nie tylko nasz wygląd i komfort psychiczny, ale również zdrowie. Na szczęście istnieje możliwość odbudowy zębów utraconych. Jedną z najpopularniejszych metod jest implantologia. Jak zatem przebiega proces leczenia implantologicznego? Ile to kosztuje? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku.

Czym jest implantologia?

Implantologia to rodzaj chirurgii stomatologicznej. W szerokim rozumieniu jest to odbudowa zębów utraconych za pomocą implantu stomatologicznego. Na skutek tego możliwe jest przywrócenie naturalnego wyglądu uzębienia, symetrii twarzy oraz prawidłowej mechaniki żucia, która bardzo często zostaje zaburzona. Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego zazwyczaj dzieli się na kilka etapów. Niewątpliwie jest to bardzo czasochłonny proces, jednak pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów. Możliwe jest wykonanie rekonstrukcji jednego zęba lub całych łuków zębowych. Przy tym warto zaznaczyć, iż implant zębowy zastępuje nie tylko koronę, ale i korzeń zęba.

Implant stomatologiczny – co to jest?

Implant stomatologiczny to nic innego jak tytanowy wkręt umieszczany w dziąśle pacjenta. Tak, jak zostało wspomniane wcześniej – zastępuje korzeń utraconego zęba. Implant wszczepiany jest do wyrostka zębowego na stałe. Po upływie określonego czasu zrasta się z kością, dzięki czemu tworzy solidną podstawę dla korony protetycznej. Stomatolog dobiera ją w oparciu o barwę pozostałych zębów. Niewątpliwie pozwala to uzyskać w pełni zadowalający efekt. Różnica pomiędzy naturalnym uzębieniem a implantem jest niemal niezauważalna. Implanty zębów to bezspornie długotrwała inwestycja. Dobrze przeprowadzona implantologia gwarantuje stabilność i trwałość wszczepu.

implanty zębów
implanty zębów

Rodzaje implantów stomatologicznych

Implanty tytanowe

Wyróżniamy kilka rodzajów implantów stomatologicznych. Niemniej jednak największą popularnością szczycą się implanty tytanowe. Materiał ten wyróżnia się niesamowitą wytrzymałością i trwałością. Przy tym należy podkreślić, iż jest on biokompatybilny. Oznacza to, że doskonale integruje się z kością każdego człowieka, nie powodując przy tym skutków ubocznych. Tytanowy implant doskonale zastępuje korzeń utraconego zęba. Niewątpliwie jest to inwestycja na długie lata. Śruba wykonana z tytanu zwykle przybiera srebrno-szary odcień. Obawą wielu pacjentów jest to, czy efekt końcowy nie będzie stanowił bariery kolorystycznej. Należy mieć na uwadze, iż wkręt umieszczany jest w kości na której gromadzi się błona śluzowa. Z tego względu wszczep w żadnym wypadku nie powinien być widoczny. Wprawdzie z czasem może dojść do odsunięcia linii dziąseł, jednak jest to rzadkość. Sam zabieg może być przeprowadzony jednofazowo lub w kilku etapach – w zależności od ilości ubytków podlegających rekonstrukcji. Mimo tego, iż zabieg wszczepienia tytanowych implantów jest kosztowny z pewnością warto w niego zainwestować.

Implanty cyrkonowe

Implanty cyrkonowe (ceramiczne) to świetna alternatywa dla implantów tytanowych. W gabinetach stomatologicznych pojawiły się stosunkowo niedawno, lecz cieszą się ogromną popularnością. Cyrkon, tak samo jak tytan jest materiałem obojętnym, co sprawia, że przyjmie się w każdym organizmie. Implanty zębów wykonane z cyrkonu cechują wysokie walory estetyczne. Ich barwa w perfekcyjny sposób odzwierciedla naturalną tkankę zęba. Ceramiczny materiał jest bardzo wytrzymały, odporny na uszkodzenia oraz ścieranie. Dobrze wiedzieć, iż cyrkon wykorzystywany jest do produkcji protez stawu biodrowego. Implanty z cyrkonu nie zawierają metali, dzięki czemu są doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Nie oddziałują z substancjami kwaśnymi oraz są niewrażliwe na zmiany temperatur. Należy zaznaczyć, iż na implantach ceramicznych zdecydowanie wolniej osadzają się bakterie. Podobnie jak naturalne zęby w ten sam sposób odbijają światło, co sprawia, że różnica pomiędzy nimi jest niezauważalna. Stabilność implantów cyrkonowych jest nieco mniejsza niż tytanowych. Bardzo często okazuje się, że aby ustabilizować ząb konieczna jest odbudowa kości. Z uwagi na to, że jest to nowoczesna forma implantologii niewiele usługę tą oferuje niewiele gabinetów stomatologicznych.

Jak przebiega zabieg implantologii?

Konsultacja stomatologiczna

Pierwszym, najistotniejszym krokiem w leczeniu implantologicznym jest niewątpliwie konsultacja stomatologiczna. Podczas wizyty implantolog przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta. Koniecznie należy poinformować go o przebytych operacjach oraz przyjmowanych lekach. Stomatolog z pewnością zleci wykonanie podstawowych badań, co potwierdzi lub wykluczy możliwość wykonania zabiegu. Na pierwszym spotkaniu implantolog oceni także stan uzębienia, błon śluzowych, przyzębia i zgryzu. W większości przypadków niezbędne jest wykonanie zdjęcia tomograficznego zęba. Wskutek tego lekarz implantolog będzie mógł zaplanować optymalne, w pełni bezpieczne leczenie. W trakcie konsultacji stomatologicznej należy przedstawić swoje oczekiwania względem rekonstrukcji ubytków. Specjalista z pewnością odpowie na wiele nurtujących nas pytań. Zachęcamy także do sprawdzenia najczęściej zadawanych pytań dotyczących implantów zębowych pod tym linkiem.

Wszczepienie implantu stomatologicznego

Po przejściu badań klinicznych, wykonaniu tomografii komputerowej i zaplanowaniu odpowiedniego leczenia nadchodzi czas na zabieg implantacji. Jak zatem przebiega założenie implantów stomatologicznych? W pierwszej kolejności konieczne jest przygotowanie miejsca pod wszczep. W miejscu ubytku za pomocą odpowiednich narzędzi wywiercony jest niewielki otwór. Bez wątpienia jest to bardzo ważna czynność. Nawiercony otwór musi perfekcyjny sposób odpowiadać parametrom implantu. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie tytanowej lub cyrkonowej śruby do kości. Wkręt musi być solidnie osadzony. Konieczne jest, aby przeprowadzić to z odpowiednią siłą, jednak nie na tyle dużą, aby doprowadzić do uszkodzenia naturalnej tkanki. Po wkręceniu implantu lekarz musi upewnić się, iż jest on stabilnie osadzony. Następnie może przystąpić do mocowania śruby zamykającej. W dalszej kolejności dochodzi do zszycia rany. Należy zaznaczyć, że implant po wszczepieniu jest całkowicie niewidoczny. To czas na osteointegrację, czyli zrośnięcie się kości z wszczepem. Zazwyczaj trwa to od 3 do 6 miesięcy. Zabieg implantacji trwa do 2 godzin – w zależności od ilości ubytków. Tak, jak zostało wspomniane wcześniej składa się z kilku etapów. U pacjentów z zanikiem kości konieczna jest odbudowa tkanki kostnej, przez co leczenie implantologiczne może się znacznie przedłużyć. W każdym przypadku powinien zostać on przeprowadzony w sterylnych warunkach.

wszczepienie implantu zębowego
wszczepienie implantu zębowego

II etap implantologii

Po upływie minimum 3 miesięcy dochodzi do częściowego odsłonięcia wszczepu stomatologicznego. Dzięki temu możliwe jest wkręcenie śruby gojącej. Zabieg ten odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Śrubę gojącą zazwyczaj zakłada się na czas od 7 do 14 dni. Jej nadrzędnym zadaniem jest kształtowanie dziąsła pod koronę protetyczną. Co więcej, przyspiesza ona również czas rekonwalescencji błony śluzowej w miejscu ubytku. Po zdjęciu śruby gojącej przychodzi czas na dobranie odpowiedniej korony protetycznej. Korona protetyczna to nic innego, jak sztuczny ząb. Dzięki odpowiednio dobranej koronie protetycznej różnica jest praktycznie niezauważalna. W końcowym etapie leczenia implantologicznego niezbędnym elementem jest łącznik. Istotne jest, aby został on dobrany względem wszczepionego implantu. Implantolog na trwałe przytwierdza łącznik do wkrętu. Następnie na łączniku osadzona zostaje korona protetyczna. Połączenie to musi być bardzo stabilne. Wówczas leczenie implantologiczne uznawane jest za zakończone.

Dla kogo implanty zębów?

Nie ulega wątpliwości, iż wszelkie ubytki w jamie ustnej negatywnie wpływają nie tylko na nasz wygląd i samopoczucie, ale również zdrowie. Problem zaczyna narastać, mierzymy się z problemem dużych braków zębowych. Implanty stomatologiczne są więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które z różnych przyczyn utraciły zęby. Dzięki implantologii możliwe przywrócenie naturalnego, pięknego uśmiechu, który bez wątpienia jest najlepszą wizytówką każdego człowieka. Zabieg ten jest przeznaczony dla osób, które posiadają ubytek pojedynczego zęba, jak i rozległe braki uzębienia. Prawidłowo przeprowadzona implantologia wspomaga prawidłowe gryzienie i żucie. Bezsprzecznie przekłada się to na komfort podczas spożywania posiłków.

wizyta u dentysty
wizyta u dentysty

Ile kosztuje implant stomatologiczny?

Koszt wszczepienia implantu stomatologicznego jest zależny od wielu czynników. Pierwszym z nich jest ilość ubytków podlegających rekonstrukcji. Trzeba również mieć na uwadze, że proces ten wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Kluczową rolę odgrywa cena wybranego implantu. Wkręt z tytanu to wydatek rzędu 2000-2500 zł. Natomiast implant cyrkonowy jest nieco droższy. Jego cena oscyluje w granicach ok. 3000-3500 zł. Pozostaje jeszcze koszt łącznika. Zazwyczaj jest to ok. 600 zł. Końcowym wydatkiem jest korona protetyczna. Najczęściej wybierane są kolory porcelanowe, które kosztują od 1000 do 2000 zł. Oczywiście należy pamiętać, że każdy pacjent ma indywidualnie opracowany plan leczenia, a podane ceny są jedynie orientacyjne.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, iż marzeniem wielu osób jest posiadanie mocnych, zdrowych zębów. Implantologia to dziedzina stomatologii chirurgicznej, która umożliwia rekonstrukcję ubytków w jamie ustnej. Dzięki nowoczesnym technikom możemy uzyskać naturalny, zdrowy uśmiech. Bez wątpienia wpływa to na naszą atrakcyjność i pozytywny odbiór wśród ludzi. Wszczepienie implantów stomatologicznych to zabieg, który przebiega bezboleśnie i jednocześnie gwarantuje spektakularne efekty. Implantolog na podstawie wywiadu z pacjentem dobiera odpowiedni plan leczenia, który jest sukcesywnie realizowany podczas kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Implanty zębów są trwałe, stabilne, odporne na uszkodzenia i ścieranie. Z pewnością jest to inwestycja na długie lata!

Poprzedni Post

Gdzie kupić nowy lub używany sprzęt medyczny?

Następny Post

Liposukcja – co warto wiedzieć o zabiegu?

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.