Jak odróżnić przeziębienie od grypy?
18 lipca 2021

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

przez Monika Torak
  • 0 komentarzy

Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębienie. Określenia te często są traktowane zamiennie, w rzeczywistości jednak oznaczają dwie zupełnie różne dolegliwości, choć ich symptomy mogą być bardzo podobne. Jak zatem odróżnić grypę od przeziębienia?

Uciążliwe dolegliwości

Zarówno przeziębienie, jak i grypa mogą powodować dyskomfort fizyczny i psychiczny. Przeziębienie zazwyczaj stanowi efekt braku rozwagi i niedostosowania ubioru do warunków pogodowych. Brak czapki, szalika czy ciepłej kurtki może przyczynić się do nadmiernego wychłodzenia organizmu, czego efektem jest właśnie przeziębienie. Choroba trwa zazwyczaj od czterech do siedmiu dni i rozpoczyna się osłabieniem organizmu oraz niewielką gorączką. Przeziębieniu często towarzyszy uczucie suchości i drapania w gardle, suchy, męczący kaszel, zapchany nos i katar. Mogą pojawić się ponadto dolegliwości ze strony zatok. Kulminacyjny moment choroby zazwyczaj następuje między trzecią a czwartą dobą, po czym objawy zaczynają ustępować. Objawy grypy często są bardzo podobne, nie mniej jednak w tym przypadku można zauważyć zdecydowanie bardziej dynamiczny rozwój choroby, dłuższy jest też czas jej trwania. Leczenie grypy może trwać nawet dwa tygodnie, z czego kilka dni trzeba spędzić w łóżku. Głównym symptomem grypy jest wysoka temperatura ciała, przekraczająca często 39 stopni. Równie często pojawiają się dreszcze, osłabienie organizmu, brak apetytu oraz suchy, duszący kaszel o charakterze napadowym. Trzeba również pamiętać, że grypa to choroba wirusowa, należy więc liczyć się z uciążliwym bólem mięśni, stawów i głowy. Rzadziej pojawiają się nudności, wymioty, zapalenie spojówek, a nawet krwotoki z nosa. Cechą charakterystyczną grypy jest brak kataru i bólu gardła. Choroby tej nie można lekceważyć – niedoleczona grypa może stać się przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych, m.in. przewlekłego zapalenia zatok, oskrzeli, płuc, a nawet mięśnia sercowego.

Co łączy grypę i przeziębienie?

Przeziębienie, podobnie jak grypa jest wywoływane przez wirusy – zarażenie następuje drogą kropelkową. Warto więc unikać zatłoczonych miejsc i zakrywać usta podczas kaszlu czy kichnięcia, także w sytuacji, gdy dana osoba czuje się dobrze i nie wykazuje żadnych symptomów choroby. Szczególnie groźny dla organizmu jest wirus grypy i jego mutacje. Przeziębienie wywołuje natomiast ponad dwieście różnych wirusów. Pozornie wydawać się może, że obydwie choroby mają wspólny mianownik, a tym samym można je zwalczać w taki am sposób. Jest to oczywiście błędny tok myślenia – każda dolegliwość wymaga nieco innych metod leczenia. Istotną kwestią jest są w tym indywidualne cechy organizmu, w szczególności możliwości, jakie zapewnia układ immunologiczny w walce z wirusami. W przypadku przeziębienia zazwyczaj wystarczające okazują się dostępne bez recepty leki przeciwzapalne i przeciwwirusowe, syropy lub tabletki na kszel oraz leki niwelujące ból gardła. Spróbować można również domowych sposobów, choć lekarze niekoniecznie polecają tego typu rozwiązania. Podczas przeziębienia wskazany jest także odpoczynek – domaga się tego osłabiony chorobą odpoczynek. Należy również pamiętać, że przebywając wśród ludzi narażamy ich na zarażenie. Grypa zawsze wymaga kontaktu z lekarzem rodzinnym, nieuniknione jest także zwolnienie lekarskie. W walce z chorobą pomagają leki przeciwgrypowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne – ich dawkowanie powinien ustalić lekarz, w szczególności, gdy problem dotyczy dzieci lub osób starszych. Chcąc zminimalizować zagrożenie zarażenia się wirusem grypy, warto zastosować profilaktykę i w odpowiednim czasie przyjąć zaleconą przez lekarza szczepionkę.

Poprzedni Post

Colostrum – naturalne wsparcie zdrowia i urody.

Następny Post

Przyczyny i leczenie łupieżu

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.