Zaćma to, według Światowej Organizacji Zdrowia, główna przyczyna wszelkich upośledzeń narządu wzroku. Może ona doprowadzić w ostateczności nawet do całkowitej utraty widzenia. Choć bywa diagnozowana głównie u osób starszych, także niewielki procent osób w średnim wieku i młodszych cierpi na tę chorobę. Zaćma prowadzi do zmętnienia soczewki w oku – ilość światła dobiegającego do soczewki jest niewystarczająca, przez co widziany obraz nie jest ostry. Zaćma może mieć charakter nabyty lub wrodzony. Typowe objawy, które mogą sugerować zaćmę nabytą, to wrażenie noszenia brudnych okularów ( u osób noszących owe) – obraz wydaje się mieć niewielkie nieostre plamy, zamazane punkty. Wiele osób decyduje się na wymianę szkieł w okularach na mocniejsze, jednak nie daje to żadnego efektu. Innym objawem zaćmy jest upośledzenie widzenia barw – stają się one mniej żywe i wyraziste, są wyblakłe, mało zróżnicowane. Postępowanie choroby przyczynia się do coraz większych kłopotów w codziennym życiu, problemów z poruszaniem i wykonywaniem niezbędnych czynności. Zaćma może rozwijać się powoli lub gwałtownie i szybko. Postęp choroby coraz bardziej wpływa na komfort życia. Pamiętaj, że im szybciej zdiagnozujesz problem ze wzrokiem, tym szybciej będziesz mógł go rozwiązać. Kontrolne badania wzroku warto robić raz na 2 lata, w przypadku osób po 60 roku życia – raz na rok.
Współczesna wiedza medyczna nie zna sposobów, by zapobiec zaćmie. Nie sposób określić czynników, które mają wpływ na rozwój lub pojawienie się tejże choroby. Profilaktyka jest istotna – należy dbać o oczy, unikać różnych czynników środowiskowych ogólnie uznanych za szkodliwe.
Jedyną skuteczną i polecaną metodą leczenia zaćmy jest zabieg usunięcia zaćmy. W trakcie zabiegu okulista wszczepia syntetyczną soczewkę do oka pacjenta. Zabieg jest bardzo bezpieczny, mało inwazyjny, nie jest konieczna długa hospitalizacja, pacjent w dniu operacji wraca do domu. Na czym polega operacja? Po aplikacji miejscowo środka znieczulającego wykonuje się w rogówce oka niewielkie nacięcie, w miejscu zaćmy umieszczana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa, która staje się integralną częścią oka, zastępuje naturalną soczewkę, jest całkowicie komfortowa, niewymagająca specjalnej pielęgnacji, nie czuć jej podczas noszenia Wybór soczewki, która zostanie wszczepiona do oka podczas operacji usunięcia zaćmy to wybór na całe życie. Warto więc uświadomić sobie swoje oczekiwania dotyczące leczenia i znaleźć takie produkty i rozwiązania, które będą do nich adekwatne. Przed zabiegiem należy porozmawiać z okulistą i upewnić się o spodziewanych efektach, które dla każdego pacjenta są indywidualne. Soczewki wewnątrzgałkowe są najbardziej polecanym sposobem na pozbycie się zaćmy oraz innych chorób narządu wzroku – np. astygmatyzmu. Nowoczesne trójogniskowe soczewki pozwolą Ci na odzyskanie pełnego komfortu życia, w tym widzenia z bliskich i dalekich odległości, co przekłada się na bezproblemowe czytanie książek, korzystanie z telefonu komórkowego bądź prowadzenie pojazdu.
Bezpośrednio po zabiegu należy spodziewać się niewielkich kłopotów z widzeniem. Nie należy martwić się takimi przejściowymi problemami, ponieważ wszelkie dolegliwości po zabiegu szybko ustępują. Pacjent powinien słuchać zaleceń lekarza, który zazwyczaj nakazuje stosowanie kropel antybiotykowych, które mają ochronić naruszoną strukturę oka przez możliwymi infekcjami. Konieczne jest także zakraplanie oczu preparatem zmniejszającym ciśnienie w gałce ocznej. Noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrami lub kilka dni po zabiegu opatrunku jest niezbędne! Należy wystrzegać się noszenia ciężkich przedmiotów i intensywnego wysiłku fizycznego.
czytelniazdrowia.pl • All rights reserved • 2020 - 2024