Psycholog to zawód, którego działalność jest wieloaspektowa i która może wywrzeć znaczący wpływ na jakość życia Klienta. W tym artykule postaramy się pokrótce przyjrzeć temu, w czym tak naprawdę może pomóc psycholog. W tym wpisie zastanowimy się też wspólnie nad tym, w jakich konkretnych sytuacjach życiowych sięgnięcie po wsparcie psychologa jest nieodzowne.
Ogólna charakterystyka pomocy psychologicznej
Na sam początek warto wspomnieć, że psycholog ma za zadanie bardzo często przede wszystkim pomóc w zmianie sposobu myślenia konkretnej osoby. Bardzo często szkodliwe nawyki związane nie tylko z potencjalnymi uzależnieniami, ale na przykład z dużą podatnością na manipulacje są konsekwencja wzorców myślowych, do których jesteśmy arbitralnie przywiązani. Zmiana perspektywy i poprawienie naszej zdolności do autorefleksji może nie tylko uwolnić nas od toksycznych relacji, ale również zmniejszyć ryzyko popadnięcia w depresję lub choroby psychosomatyczne. Rzetelne i holistyczne wsparcie psychologiczne może zatem pozytywnie wpłynąć na jakość naszego życia. Jako ciekawostkę możemy śmiało dodać, że podczas psychologicznych sesji bardzo ważna jest analiza treści nieuświadomionych, ponieważ to właśnie one determinują często myśli i emocje konkretnej osoby.
Przykłady sytuacji, kiedy warto sięgnąć po pomoc psychologiczną
Na pierwszy rzut oka pomoc konkretnego psychologa jest wręcz konieczna w przypadku silnych zaburzeń nastroju i nałogów. Oczywiście spektrum pomocy psychologicznej jest niezwykle szerokie i nie sposób ograniczyć je jedynie do tych dwóch aspektów. Konsultacja psychologiczna jest bardzo pomocna nie tylko w obliczu przełomowych momentów w naszym życiu (jak na przykład wybór konkretnej ścieżki zawodowej), w czym pomoc może tylko popularny ostatnimi czasami coaching, ale przede wszystkim kompleksowe doradztwo psychoedukacyjne oraz głębokie i wielowymiarowe testy osobowościowe.
Abstrahując od tego, pomoc psychologiczna może być dla nas źródłem mentalnej siły w obliczu na pozór niewinnych kontekstów życiowych, takich jak na przykład poczucie braku sensu naszej egzystencji.
Mniej oczywistymi powodami, dla których warto udać się do psychologa, są również silne wahania nastroju oraz problemy ze snem. Dobry psycholog to nie tylko specjalista o szerokiej wiedzy akademickiej, ale również cenny mentor, który pozwala swojemu Klientowi nie tylko lepiej zrozumieć uniwersum własnej psychiki i meandry relacji międzyludzkich, ale również poradzić sobie z wypaleniem zawodowym, czy też dotkliwym zawodem miłosnym.
W czym pomaga psycholog — podsumowanie
Jak widać, zakres pomocy psychologa jest imponujący. Doświadczeni psychologowie, którzy reprezentują poradnię Harmonia LUX MED, z pewnością pomogą w rozwikłaniu niejednej życiowej przeszkody.