Standardy w placówkach rehabilitacyjnych
Ośrodek rehabilitacyjny powinien spełniać szereg formalnych wymogów, które weryfikowane są podczas licznych kontroli. Wszystkie znajdują się szczegółowo opisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Każda placówka świadcząca usługi rehabilitacyjne jest zobowiązania do tego, by korzystać jedynie ze sprzętów medycznych spełniających restrykcyjne wymagania, opisanie w innej ustawie, jaką jest ustawa z dnia 20 maja 2010 roku o wyrobach medycznych. Wymagany jest właściwy certyfikat, a każdy wyrób medyczny musi zostać jak najszybciej zgłoszony do samego Prezesa Urzędu Regulacji Leków i Wyrobów Medycznych. Dodatkowo Narodowy Fundusz Zdrowia przekazuje restrykcyjne wytyczne dotyczące sprzętu, który należy posiadać we własnej placówce, aby uzyskać kontrakt na realizowanie świadczeń. Przestrzeganie wszystkich opisanych wyżej wytycznychjest konieczne, aby z najwyższą starannością dbać o zdrowie i dobro pacjentów. Odpowiedni sprzęt ma spełniać normy bezpieczeństwa, standardy techniczne oraz jednocześnie być wygodny w użytkowaniu przez hospitalizowanych.
Nowoczesne łóżko rehabilitacyjne
Dla osób, które decydują się na rehabilitację, a także na skorzystanie z całodobowego ośrodka ważny jest spokój, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Najbliższe osoby, które muszą zadecydować o miejscu pobytu seniora lub osoby niepełnosprawnej mają wiele dylematów związanych z podjęciem właściwej decyzji. Poszukują dostępnych informacji i opinii nie tylko na stronach internetowych, ale także na forach, czy w mediach społecznościowych. Coraz częściej argumentem, który ułatwia podjęcie wyboru jest przewaga związana z nowoczesnym sprzętem i wygodą pacjenta. To zaraz obok wykwalifikowanej kadry najważniejsze punkty, które są analizowane. Sprawdzane i weryfikowane są opisy związane z jakością używanej aparatury i wyposażenia. Łóżka medyczne powinny spełniać wszystkie nowoczesne wymogi. Warto zwrócić uwagę na modele elektryczne, które umożliwiają wygodną regulację za pomocą specjalnego pilota. Dzięki temu można dopasować zgodnie z potrzebami oparcie pleców, wysokość leża oraz segment uda. Zakres takiego ruchu wynosi zazwyczaj od 40 do 80 centymetrów. Wspomniane modele sprawdzają się bardzo dobrze u pacjentów, którzy większość czasu muszą spędzać leżąc. Łóżka elektryczne szpitalne zaopatrzone powinny być w łatwo regulowane boczne barierki oraz powinny bez problemu umożliwiać zamontowanie wysięgnika z uchwytem na rękę. To zdecydowanie komfortowe rozwiązanie dla samego pacjenta, który będzie miał ułatwione poruszanie się i bez pomocy personelu medycznego będzie mógł zmieniać dogodnie pozycję. Dodatkowo ważnym elementem, jaki muszą posiadać łóżka elektryczne szpitalne są koła antystatyczne z dodatkową blokadą. Jest to część pomocna przy przemieszczaniu samego łóżka, a także zapewnienia jego stabilność.
Czy samo łóżko do rehabilitacji wystarczy?
Łóżka rehabilitacyjne standardowo skonstruowane są dla pacjentów o wadze nieprzekraczającej 135 kilogramów. Dla osób, które przekraczają określoną wcześniej wagę, zaleca się rozważenie zakupu łóżka bariatrycznego. Korzystanie z takiego modelu jest możliwe dla pacjentów, którzy ważą aż do 160 kilogramów. Warto mieć taki model we własnej placówce rehabilitacyjnej, ponieważ otyłość jest obecnie jedną z coraz częściej występujących chorób cywilizacyjnych, a osoby chore również potrzebują odpowiedniej opieki. Dla pacjentów, którzy wymagają długoterminowej rehabilitacji oraz całodobowej opieki zalecane jest dodatkowe zaopatrzeniu łóżka rehabilitacyjnego o praktyczne dodatki. Doskonale sprawdza się stolik przyłóżkowy lub specjalna szafka. Są to elementy, które wpływają na poprawę jakości życia samego pacjenta. Umożliwiają wykonywanie podstawowych czynności, takich jak spożywanie posiłków, korzystanie z telefonu, czytanie, czy nawet spędzanie wolnego czasu na innych formach aktywności. Natomiast w szafce przyłóżkowej można wygodnie schować rzeczy osobiste, kosmetyki lub leki.
Łóżka medyczne Elbur
Każde łóżko do rehabilitacji marki Elbur umożliwia pacjentom samodzielne usadowienie się w dogodnej pozycji bez konieczności angażowania do pomocy kadry pomocniczej czy rehabilitanta. Taka opcja daje poczucie komfortu psychicznego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom łóżko spełnia restrykcyjne wymogi nałożone przez poszczególne przepisy prawa. Jego konstrukcja jest wykonana według aktualnej wiedzy czerpanej z najnowszych badań medycznych, a także spełnia wymogi konstrukcyjne związane z bezpieczeństwem pacjenta. Jednocześnie jako dodatek oferowane są specjalistyczne szafki i stoliki, które zdecydowanie zwiększą komfort użytkowanie hospitalizowanej osoby i jednocześnie ułatwią pracę opiekunom. Łóżka rehabilitacyjne mają standardowo wymiary 90 na 200 centymetrów i wypełnione są specjalnymi sprężynującymi listwami. Dzięki nim można bezproblemowo ustawić twardość listew w poszczególnych segmentach. Proponowane modele bariatryczne posiadają leże o szerokości większej niż 100 centymetrów. Jest ono wypełnione siatką z metalu. Leża z metalowym wypełnieniem są ogromnym ułatwieniem przy wykonaniu dezynfekcji. Taka opcja jest również dostępna dla standardowych wymiarów. Oczywiście przy wyborze łóżka medycznego należy zwrócić uwagę na wzrost osoby poddanej hospitalizacji. Warto zainwestować w różne dostępne wymiary, które będą sprawdzać się zarówno dla osób niskich, jak i dla wysokich pacjentów. Przykładowo dla osób bardzo wysokich (powyżej 190 centymetrów) długość leża, która ma 200 centymetrów może być za krótka. Marka Elbur we wszystkich swoich modelach oferuje funkcję przedłużenia o dodatkowe 20 centymetrów. Dla niskich pacjentów warto rozważyć inwestycję w łóżko do rehabilitacji o niestandardowej możliwości regulacji. Dostępne modele umożliwiają regulację górnej krawędzi leża od 23 do nawet 63 centymetrów. Inwestycja w wysokojakościowe, komfortowe i bezpieczne łóżka rehabilitacyjne jest podstawową sprawą, o którą należy zadbać w placówkach rehabilitacyjnych. To szczególnie ważny punkt w punktach opieki całodobowej, która zapewnia pomoc seniorom i osobom niepełnosprawnym. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można bezproblemowo dopasować wymiary do konkretnego pacjenta. Bardzo ważne są także dodatkowe elementy, które zdecydowanie ułatwiają obsługę fizjoterapeutom, czy kadrze pomocniczej. Dzięki temu można uniknąć krępujących dla samego pacjenta sytuacji, a także zaoszczędzony czas spożytkować na prowadzenie dodatkowej terapii. Odpowiedni dobór sprzętu ułatwi pracę, odciąży i sprawi, że czasami nieprzyjemny dla pacjenta proces powrotu do zdrowia będzie bardziej komfortowy. Dodatki takie jak specjalna szafka, czy stolik pozwolą na zorganizowanie miejsca na rzeczy osobiste i na wykonywanie podstawowych czynności. Zdecydowanie warto zainwestować i wybrać to, co najlepsze dla pacjenta, bo w przyszłości przyniesie to najwięcej korzyści.