Czasami myślimy o tym, aby poprawić swoją ogólną sprawność fizyczną lub po prostu kondycję. Jest na to wiele sposobów. Jedni decydują się na bieganie, a inni na treningi siłowe. Jednak jak się okazuje nie jest to na początku takie proste. Jak zatem zacząć trening na siłowni?
Początki na siłowni
Przede wszystkim nie powinniśmy od razu oczekiwać wielkich efektów. Zacznijmy od tego, że najważniejsze są podstawy. Chodzi tutaj głównie o podstawy budowy naszego ciała. Gdy chcemy rozpocząć treningi musimy znać dane grupy mięśniowe, aby wiedzieć jaki z nich angażowane są podczas danych ćwiczeń. Jeśli nie będziemy mieć takiej podstawowej wiedzy, która pozwoli nam na wybór odpowiednich czynności na siłowni. Osobie niedoświadczonej będzie bardzo trudno wybrać rodzaj treningu – obwodowy, na masę czy może ogólny, czyli funkcjonalny. Gdy nie posiadamy takiej podstawowej wiedzy nasze treningi będą znacznie trudniejsze niż zakładaliśmy. Kolejny ważny punkt to przygotowanie mentalne. Początki są zawsze trudne, a najtrudniejszym okresem będzie pierwsze 2-4 tygodni. Jest to taki przedział czasowy kiedy najwięcej osób traci zapał do treningów. Jednocześnie jest to czas najtrudniejszy do przezwyciężenia – później już przynajmniej w teorii powinno być zdecydowanie łatwiej. Musimy być przygotowani na niewielkie efekty wizualne, ponieważ to wszystko przyjdzie z czasem. Ponadto powinniśmy być świadomi, że po treningach będzie nas wszystko boleć, jednak wraz z biegiem czasu taki stan rzeczy po prostu minie. Ważne jest, aby treningi na początku były wykonywane bardzo regularnie – po to, że nasz organizm się do tego przyzwyczaił. Jeśli wprowadzimy bardzo dużą dyscyplinę na początku naszej przygody z siłownią będzie nam zdecydowanie łatwiej w późniejszych etapach treningów.
Warto zainwestować w podstawowy sprzęt
Niezależnie od miejsca naszych treningów należy wiedzieć, że niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Wiadomo, że jeśli decydujemy się na wykupienie karnetu w profesjonalnej siłowni to wiadomo, iż cały niezbędny sprzęt będzie do naszej dyspozycji na miejscu. Co, jednak w przypadku kiedy chcemy przeprowadzać treningi w naszym domu czy garażu? Jak się okazuje nie jest to nic strasznego, bo dużo nie potrzeba – wystarczą nam jedynie dwa hantelki, obciążenie (najlepiej talerze), drążek do podciągania, ławeczka czy gryf. Taki sprzęt w zupełności wystarczy nam do wykonywania treningów. Koszt zakupu takiego zestawu jest niewielki, a właśnie przy jego pomocy możemy stawiać swoje pierwsze kroki w siłowym świecie. Istotny jest również nasz pierwszy plan treningowy. Warto dobrze go przemyśleć, a jeśli sami nie posiadamy takiej wiedzy powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty. Niemniej, jednak jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z treningami siłowymi najlepiej będzie postawić na ogólny rozwój całego ciała, a nie tylko poszczególnych partii mięśniowych. Każdy taki plan powinien być układany indywidualnie. Jak widać początki bywają trudne, ale wszystko wraz z biegiem czasu da się przezwyciężyć.